reklama

Aktualności - Bielsk Podlaski
01 listopada 2017 18:11

Strach przed promieniowaniem z wieży

- Mieszkańcy są zaniepokojeni i wyrażają sprzeciw – stwierdziła na ostatniej sesji Rady Miasta w Bielsku Podlaskim Eugenia Kruk. Co ją tak zbulwersowało? Planowany nowy maszt telekomunikacyjny.

W ostatnim tygodniu na słupach ogłoszeniowych w Bielsku Podlaskim pojawiło się obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie inwestycji, czyli budowy stacji bazowej telefonii komórkowej sieci T-Mobile, w skład której wchodzi wieża telekomunikacyjna w wysokości 38,5 metra wraz z urządzeniami i antenami oraz ogrodzeniem na części działki położonej przy ul. Mickiewicza 154 (czyli za dawnym „Kufelkiem”).

Temat ten pojawił się na sesji rady miejskiej w ubiegły wtorek.

- Moim zdaniem wieża telekomunikacyjna będzie emitowała szkodliwe dla zdrowia ludzi promieniowanie, a osie promieniowania magnetycznego przebiegają przez osiedla mieszkaniowe. Na terenie, gdzie powstaje, dominuje też niska zabudowa do 25 metrów, więc kłóci się to z estetyką krajobrazu – tłumaczyła radna Eugenia Kruk.

- Zebraliśmy prawie 400 podpisów z protestem przeciwko budowie tej stacji. W pobliżu tej stacji, w odległości 150 - 300 metrów, mieszka około 400 bielszczan, a na promieniowanie narażeni by byli uczniowie jednej z największych szkół w mieście, czyli uczniowie SP nr 4 im. A. Mickiewicza – wyjaśniała radna.

Problem jednak w tym, jak wyjaśniają władze miasta w interpelacji udzielonej radnemu Jerzemu Czeczudze, że dla tego typu inwestycji nie jest wymagane badanie środowiskowe.

- Podobna, a nawet wyższa, bo licząca 45 metrów, wieża od dawna już stoi w centrum miasta przy ul. Kopernika i po początkowych protestach obecnie nikomu nie przeszkadza. Bielszczanie przyzwyczaili się do jej widoku – powiedział Kazimierz Prus, kierownik referatu gospodarki przestrzennej w urzędzie miejskim.

Dodał też, że skorzystałby na tym budżet miejski, bowiem gmina może liczyć na dodatkowe pieniądze w postaci podatku (2 proc.) od wartości urządzenia.

Wśród samych mieszkańców są też różne opinie. Katarzyna Żarska mówi, że dobrze by było, gdyby taka stacja poprawiała jakość odbioru sygnału telefonicznego czy internetu, zaś Anna Syczewska obawia się, że promieniowanie z wieży mogłoby zaszkodzić zdrowiu.

Ponadto radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie nadania placowi przed pływalnią miejską „Wodnik” imienia „Plac Pamięci Żydów Bielskich”, honorując w ten sposób 75 rocznicę zagłady bielskiego getta i społeczności żydowskiej w mieście. Burmistrz Borowski poinformował, że budynek socjalny przy ulicy Jagiellońskiej powstanie do wiosny 2019 r. Rozpoczęła się również termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza. Radni zastanawiali się też jaki jest sens w przekazywaniu dróg w mieście Wojewódzkiemu Zarządowi Dróg, kiedy trudno wyegzekwować od tej instytucji ich sprzątanie.

Jaco, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. Jaco

Na zdj. Ulica Mickiewicza 154. Na działce z tym budynkiem T-Mobile chce wybudować stację bazową telefonii komórkowej.

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony