reklama

Aktualności - Hajnówka
13 września 2017 20:06

Bulwa Fest w Lipinach

Już po raz siódmy mieszkańcy ziemi hajnowskiej spotkali się w Lipinach - "Wiosce Bulwy" (gm. Hajnówka), aby obchodzić święto ziemniaka.

Mimo deszczowej pogody na imprezę przybyło liczne grono miłośników muzyki ludowej i smakoszy potraw z ziemniaków. Podczas festynu wiele osób wzięło udział w licznych konkursach o tematyce ziemniaczanej np. tarcie ziemniaków na czas, czy konkurs na najsmaczniejsza potrawę z ziemniaków. Również dzieci mogły wziąć udział w konkursie pn. "Bulwa Rymy" na najładniejszy wiersz. W kuchni polowej przygotowano i wydano 240 litrów chłopskiej zupy "kulesz ziemniaczany" oraz ponad 100 kg pieczonych ziemniaków z ogniska. Ogromnym zainteresowaniem okazała się wystawa Centrali Nasiennej z Nidzicy, która jest również producentem sadzeniaków ziemniaka. Zaprezentowano tam kilkadziesiąt odmian tego warzywa. Można było zdobyć masę informacji, na temat upraw, wyboru odmiany, pielęgnacji czy ochronie przed chorobami. Lokalnej społeczności czas umilały występy lokalnych zespołów wokalnych i białoruskiego zespołu "Maławica" ze Swisłoczy. Zasłużone brawa otrzymali również młodzi wykonawcy z Domu Dziecka w Białowieży z Teatru Sztorm, którzy wystąpili ze spektaklem "Jaś i Małgosia" w reżyserii Joanny Troc.

Ciekawostką jest, że istniejące od 2013 roku Stowarzyszenie "Krynica", powstało dzięki inicjatywie kilku rodzin z Lipin, Hajnówki i okolic. Ideą stowarzyszenia jest, aby zachować ginącą tradycję i kulturę przodków oraz integrować się m.in poprzez organizowanie imprez.

- Bardzo mi sie podobało na festynie i związana jestem z nim już od pierwszej edycji Bulwa Fest. Choć nie jestem członkiem, to z przyjemnością pomagam Stowarzyszeniu "Krynica" w przygotowaniach do różnych imprez i biorę udział w różnych spotkaniach. W tej edycji uczestniczyłam w konkursie "na najlepszą potrawę". Dla mnie osobiście ciekawostką była prezentacja różnych rodzajów ziemniaków przez Centralę Nasienną z Nidzicy oraz świetny występ białoruskiego zespołu ze Swisłoczy. - powiedziała Urszula Szwarc.

Na zakończenie odbyła się potańcówka na świeżym powietrzu.

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Krynica", Gmina Hajnówka.

Andrzej Janiuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz fot AJ

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony