reklama

Aktualności - Milejczyce
05 marca 2011 19:53

Milejczyce - Milion osiemset na hydrofornię

28 lutego po raz czwarty w tej kadencji obradowali radni gminy Milejczyce. Nowością było multimedialne sprawozdanie pani wójt ze swojej pracy. Na razie najaktywniejszym radnym jest Mikołaj Sołyszko.


          Oświetlenie uliczne
          Gmina złożyła wniosek do WFOŚiGW w Białymstoku o pożyczkę na wymianę oświetlenia ulicznego. Do wymiany przewidzianych jest ponad 500 opraw lamp. Gwarantowana oszczędność po wymianie - 53%. Koszt zadania - 538.895 zł, wnioskowana kwota to 420.625 zł. Resztę, 118.270 zł, miałaby dołożyć gmina. Okres spłaty - 7 lat z możliwością 25% umorzenia. Termin realizacji to czerwiec - wrzesień tego roku. W ubiegłym roku gmina zapłaciła za zużycie energii i konserwację sprzętu ulicznego 77.159 zł.
          Hydrofornia

          Do końca marca zostanie wykonana dokumentacja na modernizację hydroforni w Milejczycach. Koszt wykonania dokumentacji - 38.000 zł. Przebudowa stacji uzdatniania wody kosztowałaby ok. 1.800.000 zł.
          Wątpliwości w tej sprawie miał radny Sołyszko.
          - Stawia pani radnych przed faktami dokonanymi. Czy radni nie mogą najpierw zastanowić się nad tym? Jaki będzie zakres prac? Milion osiemset to duża kwota. Może taniej wyniesie budowa nowej hydroforni? Czy faktycznie woda nie nadaje się do picia? A może jej nie ma? – pytał.
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Przebudowę uchwaliła poprzednia rada. Wykonano dokumentację techniczną. Ratuję to, co da się uratować. To jest niezbędne. Woda ledwo mieści się w normach. Gminny wodociąg mamy zaniedbany. Trzeba się za to wziąć. Jeśli uda się pozyskać środki, będziemy to robić.
          Przewodniczący rady Fiłoc zaproponował złożenie wniosku do zarządcy wodociągu o przybliżenie parametrów wody.
          Mostek i drogi

          Pytania radnych dotyczyły głównie komunikacji.
          Radny Sołyszko: - Trzeba poprosić zarząd dróg wojewódzkich o poszerzenie pasa drogowego naprzeciwko cmentarza prawosławnego w Milejczycach. Z kolei przy ul. 3 Maja należy wyciąć drzewo, kolejne przy drodze powiatowej oraz zrobić coś z korzeniami podnoszącymi asfalt na ulicy Magazynowej. Poza tym wieczorem za wcześnie zapala się światło. Trzeba też wyremontować mostek w Chańkach Kościuszkowiczach.
          Radna Smorczewska pytała czy możliwe jest podsypanie drogi Choroszczewo - Wałki – Lubiejki, albo ujęcie jej w przyszłości do asfaltowania. Radny Zaręba zapytał o asfalt od wsi do kaplicy w Pokaniewie, a radna Daniluk zwróciła uwagę na mostek w Klimkowiczach: - Dziury duże, a będzie gorzej. Jak samochód wpadnie, to pourywa koła. Radna Niewiarowska poprosiła o rozbiórkę budynku po szkole na Kolonii Choroszczewo: - Jak się zawali, to biedy można narobić. Może bezrobotni?
          Sekretarz Bajeński odpowiedział na to, że „Propozycja rozbiórki już nie raz była poruszana. Tam są dwie gminne działki. Wycofaliśmy je ze sprzedaży, bo tam chcemy postawić maszt do internetu. A rozebrać będzie można wtedy, jak będą pieniądze. I na pewno nie będą tego mogli zrobić bezrobotni”.
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Wystąpimy z pismami do odpowiednich instytucji. Remonty będziemy przeprowadzać sukcesywnie i w miarę posiadanych środków. Odnośnie światła ulicznego, to był taki okres, że świeciło się po zgłoszeniu przez półtora tygodnia. Teraz będzie od 17.30, na prośbę radnego.
          Więcej za usługi opiekuńcze

          Wszyscy radni byli za podniesieniem opłaty za usługi opiekuńcze. Od 2008 r. miesięczna odpłatność wynosiła 50 zł od osoby lub rodziny. Teraz odpłatność będzie wynosiła 10% dochodu. Aktualnie w gminie Milejczyce z takiej możliwości korzysta 8 rodzin. Dotyczy to tych, którym nie są w stanie pomóc rodziny lub współmałżonek. Na usługę opiekuńczą składa się: pomoc w dbaniu o higienę, pielęgnacja, zapewnienie kontaktu z otoczeniem, przygotowanie posiłków. Decyzje odnośnie usług opiekuńczych przyznaje GOPS.

          Cezary Klimaszewski, tygodnik Głos Siemiatycz, fot. CK

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony