reklama

Aktualności - Milejczyce
12 października 2011 21:03

Milejczyce - Mieszkańcy kontra władza

Po raz drugi wójt Milejczyc Grażyna Jaszczuk spotkała się z mieszkańcami na otwartym zebraniu. W świetlicy w Milejczycach, 4 października, zjawiło się tylko nieco ponad 20 osób. Spotkanie kilka miesięcy temu było spokojniejsze. Teraz - głównie męska część miała trochę wątpliwości odnośnie pracy i funkcjonowania urzędu, stąd pytań do pani wójt było sporo. Oto najciekawsze dialogi:


          Kto ukradł tregle?
          - Chodzi mi o ulicę Krzywą w Milejczycach. Czy ciężko podwieźć na nią żwir? Obiecała pani naprawę tej drogi przed wyborami.
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Zgadzam się z panem, ulica jest w złym stanie, ale na remont musimy poczekać. Ile czasu, trudno powiedzieć. Na pewno do tej ulicy przybierzemy się. A przed wyborami nic nikomu nie obiecywałam.
          - W maju zgłaszałem kradzież tregli. Czy dochodziła pani, kto je ukradł?

          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Wyjaśnienia tej sprawy jeszcze trwają, mam nadzieję, że wkrótce sprawa zostanie zakończona.
          - Młodzieżowa drużyna pożarnicza z Milejczyc odniosła kolejny sukces. Czy ciężko zaprosić te dziewczęta na herbatę, by im za to podziękować?

          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Już wielokrotnie mówiłam, że dziewczęta zostaną docenione. Chcemy wypracować odpowiednią formę podziękowania, by nie było to zwyczajne spotkanie.
           - Przedszkole uczestniczyło w projekcie unijnym. I co z tego?
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Każdy unijny projekt musi być skontrolowany i rozliczony, teraz czekamy na wyniki takiej kontroli. To, co zostało zakupione - zostaje w przedszkolu.
          Po raz kolejny padło też pytanie o przyczyny zwolnienia pracownika gospodarczego.
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej urzędu i stanowisko tego pana, ze względów ekonomicznych zostało zlikwidowane, a zadania będą przekazane innym pracownikom bez dodatkowego wynagrodzenia.
          - Dlaczego nadal nie są uregulowane wyjazdy służbowe volkswagenem vento? Wyjazdy pokrywa budżet straży? Samochód miał być wykorzystywany tylko do celów strażackich.

          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Straż jest gminna i jest finansowana z budżetu gminy. Dwa razy próbowałam spotkać się z zarządem OSP, by omówić m.in. tę sprawę. Do spotkań na razie nie doszło. Ale mam nadzieję, że wkrótce dojdzie do skutku. Nie widzę jednak dobrej woli ze strony OSP. Nadal czekam na spotkanie.
          Jedna z mieszkanek zapytała na jakim etapie jest pozyskiwanie przez gminę synagogi.
          Wójt Grażyna Jaszczuk: - Czekamy na rozstrzygnięcie przez rzeczoznawcę wyceny działki leśnej, która zostanie przekazana za tę synagogę. Natomiast co do jej zagospodarowania, to niestety daleka droga. Najpierw pozwolenie na jakiekolwiek działania musi wydać wojewódzki konserwator zabytków, a to też potrwa. Następnie będziemy starali się pozyskać na remont pieniądze unijne. Niestety najprawdopodobniej będzie to możliwe w następnym rozdaniu środków unijnych, a więc od 2014 r.
          Małe zainteresowanie oczyszczalniami

          Na spotkaniu przedstawiono również najistotniejsze informacje dla mieszkańców. M.in. trwa modernizacja świetlicy w Milejczycach i prace zgodnie z umową mają być zakończone w połowie października, ale nie wiadomo, czy wykonawcy uda się dotrzymać tego terminu.
          Pracownicy urzędu zachęcają mieszkańców gminy do składania wniosków dotyczących utylizacji azbestu. Wnioski można składać do końca stycznia 2012 r. W tym roku na ten cel gmina dostała 10.458 zł, ale z oferty skorzystało zaledwie 5 gospodarzy.
          Narodowy fundusz ochrony środowiska w 90% finansuje zakup i montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. W gminie Milejczyce dotyczy to na razie miejscowości poza Milejczycami, bo jeśli takie oczyszczalnie powstaną w Milejczycach, to w przypadku budowy kanalizacji sanitarnej - nikt, kto ma oczyszczalnię przydomową, nie będzie mógł podłączyć do kanalizacji swego gospodarstwa. Na razie na ofertę odpowiedziało 8 gospodarzy, ale aby program ruszył potrzeba 50.

          Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony