reklama

Aktualności - Milejczyce
09 grudnia 2011 00:41

Milejczyce - Synagoga własnością gminy

6 grudnia Wójt Gminy Milejczyce Grażyna Jaszczuk podpisała umowę z warszawską Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, dotyczącą zamiany gminnej nieruchomości za synagogę. Był to ostatni etap przejmowania tego budynku przez samorząd Milejczyc. W imieniu fundacji występował pełnomocnik Sławomir Różański. W zamian gmina przekazała fundacji działkę leśną koło Miedwieżyk.


          - Mając już podpisany akt notarialny w dalszym ciągu szukam źródeł pozyskania funduszy na remont tego budynku. Biorę także pod uwagę możliwości finansowe naszej gminy i ewentualnego wkładu własnego. Pierwszym moim ruchem w sprawie naszej już synagogi będzie jednak wystąpienie do PKZ w Białymstoku z wnioskiem o wydanie zaleceń konserwatorskich. Po uzyskaniu odpowiedzi będziemy mądrzejsi. Dołożę wszelkich starań, aby ten budynek i przylegający park, upiększały centrum Milejczyc - wyjaśniała pani wójt.
          Synagoga w Milejczycach została zbudowana w 1927 r. na miejscu drewnianej bożnicy. Podczas II wojny światowej zdewastowana przez Niemców. Po wojnie przez wiele lat w głównej sali modlitewnej było kino, a w sali kahalnej biblioteka.

          Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz, fot. CK

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony