reklama

Artykuł sponsorowany
04 kwietnia 2017 13:13

R jak rozwój

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 przyniósł wiele zmian w Podlaskiem. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na jego realizację otrzymaliśmy 672 mln euro. Te pieniądze wykorzystaliśmy na wsparcie przedsiębiorstw, budowę dróg, kanalizacji, sieci energetycznych, rozwój naszych szkół i potencjału uczelni, doposażenie szpitali.

To był pierwszy program, współfinansowany z funduszy unijnych, za który w całości odpowiadał samorząd województwa: od przygotowania, po wdrażanie i rozliczenie. Choć realizacja inwestycji zakończyła się w 2015 roku, teraz nadszedł czas na przedstawienie tzw. sprawozdania końcowego, czyli efektów RPOWP 2007-2013 Komisji Europejskiej. Chcemy, aby mieszkańcy naszego regionu również je poznali.

Program wspierał wiele obszarów. Oto niektóre z nich:

  • Konkurencyjność podlaskich firm. To jeden z priorytetów, bo przekłada się na konkurencyjność całego regionu. Dzięki dotacjom z RPOWP nasi przedsiębiorcy zrealizowali blisko 700 inwestycji.

  • Projekty badawczo-rozwojowe. Badania i rozwój były jednym z priorytetów naszego programu, co z powodzeniem kontynuujemy w obecnej perspektywie. Firmy, przy udziale środków z RPOWP, tworzyły laboratoria, centra badań.

  • Gminy zaprosiły biznes. Przygotowały tereny inwestycyjne. Zajęły one prawie 114 hektarów w całym regionie. Powstały w: Hajnówce, Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Czyżewie, Grajewie, Łapach, Narewce, Łomży, Wysokiem Mazowieckiem i Szczuczynie.

  • Postawiliśmy na odnawialne źródła energii. To były bardzo ważne inwestycje, bo wpisywały się już w założenia nowej perspektywy finansowej. Jednym z takich projektów była instalacja kolektorów słonecznych w ponad 30 gminach województwa: na domach mieszkańców oraz szkołach, przedszkolach, świetlicach.

  • Szybciej i bezpieczniej. Dzięki pieniądzom z RPOWP możemy jeździć po 525 kilometrach przebudowanych dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Te inwestycje bardzo poprawiły nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy.

  • Nowoczesne szkoły. Ponad 22,5 tys. uczniów i aż 34,5 tys. studentów korzysta z infrastruktury dydaktycznej, która powstała dzięki unijnej pomocy. Przykładem jest baza dydaktyczno-laboratoryjna Politechniki Białostockiej.

  • Leczenie w lepszych warunkach. Nowoczesny sprzęt w szpitalach w całym województwie, nowe bloki operacyjne, lepiej wyposażone oddziały – to również efekty realizacji programu.

  • Coś dla ducha. Rekreacja też się liczy. Przy wsparciu RPOWP 2007-2013 powstała też infrastruktura, dzięki której mieszkańcy i turyści mogą wypocząć, np. wyciąg nart wodnych w Szelmencie czy szlak Powstania Styczniowego w Puszczy Knyszyńskiej.

  • To nasza historia. Odrestaurowywane zostały również zabytki, które stanowią wartość kulturową naszego regionu, jak barokowy Ogród Branickich czy Pałac Archimandrytów w Supraślu.

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony