reklama

Aktualności - Brańsk
25 maja 2016 12:30

Zmarł Tadeusz Wasilewski

7 maja zmarł Tadeusz Wasilewski (1938 2016), jeden z najstarszych tradycyjnych muzykantów podlaskich. Pogrzeb miał miejsce 10 maja na cmentarzu w Szmurłach, gm. Bransk. W ostatniej drodze wzięło udział m.in. wielu muzyków z różnych stron: z powiatu siemiatyckiego, z Sokołowa Podlaskiego, Kosowa Lackiego, Sterdyni, Zambrowa oraz Brańska i okolic.

Tadeusz Wasilewski urodził się w 1938 roku w Spieszynie, gm. Brańsk. Jego ojciec grał na harmonii, a dziadek Józef Plichta na skrzypcach. Naukę jako samouk, zaczął w wieku 6 lat. Przez dziesięciolecia lat był popularnym muzykantem weselnym. Grał na harmonii trzyrzędowej i harmonii pedałowej. Reprezentował Brańsk na wielu spotkaniach, przeglądach, konkursach i festiwalach folklorystycznych. M.in. w 2011 roku otrzymał wyróżnienie na 45 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Pochowany został na cmentarzu w Szmurłach – w parafii, w której się urodził. W trakcie uroczystości pogrzebowych towarzyszyła mu muzyka, wykonywana przez ponad dwudziestu muzykantów.

Jerzy Nowicki, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot: www.bransk.eu

PS: Tadeusz Wasilewski podczas Spotkania Muzyków Weselnych w Brańsku w 2012 roku.: https://www.youtube.com/watch?v=I-k3bKCJHM0

 

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony