reklama

W piątek 17 lutego Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej poprowadzi Paul Hoskins, dyrektor muzyczny Rambert – brytyjskiego narodowego zespołu tanecznego. Zabrzmią „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli oraz suita flamenco „El cuidado de una esencia” Carlosa Piñany, kompozytora i gitarzysty z Kartageny, który będzie honorowym gościem koncertu. Na cajonie zagra Andrzej Lewocki. Partie solowe wykona Karolina Kuklińska.

Wieczór rozpocznie się suitą flamenco „El cuidado de una esencia”. Utwór napisany na gitarę zorkiestrował Juan García Escudero. Silnie inspirowana stylem i muzyką flamenco rozbudowana suita jest symbolicznym przykładem „podróży” hiszpańskiej muzyki przez kraje Ameryki Łacińskiej i z powrotem do Hiszpanii, wzbogacona o elementy amerykańskiego folkloru. Kompozytor, Carlos Piñana, pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach flamenco: jest wnukiem Antonia Piñany (ojca), jednego z najważniejszych wykonawców „cantes mineros” (piosenek flamenco z regionów górniczych Kartagena–La Unión we wschodniej Hiszpanii) i synem znanego gitarzysty Antonia Piñany (syna), który był jego pierwszym nauczycielem gitary.

W drugiej części usłyszymy „Trójgraniasty kapelusz” („El sombrero de tres picos”) Manuela de Falli – muzykę baletową rozpisaną na dwie suity. Historia młynarzy i bezczelnego urzędnika, którego władzy znakiem staje się tytułowy kapelusz o trzech rogach, brzmi rytmami fandango, flamenco i seguidilli.

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

patronat

reklama

Do góry strony