reklama

Co gdzie kiedy
17 marca 2017 17:23

Inés Issel Burzyńska - wirtuozka skrzypiec - w OiFP

Kwartał zimowy w Operze i Filharmonii Podlaskiej zakończymy w piątek 31 marca przy ulicy Podleśnej 2 koncertem symfonicznym pod batutą Tomasza Bugaja. Orkiestrze OiFP towarzyszyć będzie solistka Ines Issel Burzyńska, szesnastoletnia, niezwykle utalentowana skrzypaczka, laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Wykona Koncert skrzypcowy d-moll op. 47 J. Sibeliusa, najpopularniejsze i najbardziej reprezentatywne dzieło fińskiego mistrza. W tradycyjnej ramie formalnej kompozytor wykorzystał całą gamę środków wyrazu i wirtuozerii późnego romantyzmu, by poprowadzić opowieść o wielkiej miłości. Na Międzynarodowych Konkursach Skrzypcowych im. Sibeliusa w Helsinkach, organizowanych od 1965 roku, Koncert d-moll obowiązuje wszystkich finalistów.

Sibelius czerpał inspiracje z muzyki ludowej Finlandii, ale również z jej historii, legend i poezji.

„Valse triste”, który także usłyszymy w pierwszej części koncertu, jest pierwszą z części ilustracji muzycznej do dramatu A. Järnefelta „Kuolema” (Śmierć). Przeznaczona pierwotnie na skromną obsadę instrumentów smyczkowych, dopiero później została przez kompozytora opracowana na orkiestrę. Fragment nazwany „Valse triste” (Smutnym walcem) towarzyszy przejmującej scenie śmierci bohatera dramatu. Utrzymany jest w tonacji molowej oraz w wolnym tempie, pełen nostalgicznego smutku.

W drugiej części koncertu zabrzmi VII Symfonia d-moll Antonína Dvořáka, której pierwsze takty przypominają temat z poematu symfonicznego „Finlandia”, w którym to Sibelius opisywał dramatyczne losy swojej ojczyzny. Symfonia Dvořáka została napisana w 1885 roku na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi miano honorowego członka. Tym przepięknym, przepełnionym smutkiem i tęsknotą dziełem pożegnamy zimę.

 

KONCERT SYMFONICZNY

31 MARCA 2017
SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

 

Jean Sibelius (1865–1957)

„Valse triste” op. 44

 

Koncert skrzypcowy d-moll op. 47

Allegro moderato

Adagio di molto

Allegro, ma non tanto

 

Antonín Dvořák (1841–1904)

VII Symfonia d-moll op. 70

Allegro maestoso

Poco adagio

Scherzo (Vivace – Poco meno mosso)

Allegro

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Tomasz Bugaj dyrygent

Inés Issel Burzyńska skrzypce

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

patronat

reklama

Do góry strony