Recitalem organowym w wykonaniu Andrzeja Chorosińskiego Opera i Filharmonia Podlaska w piątek 16 czerwca zainauguruje I Międzynarodowy Konkurs Organowy Białystok 2017. W pierwszej części koncertu usłyszymy Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, „Wełtawę” – poemat symfoniczny z cyklu „Moja Ojczyzna” Bedřicha Smetany oraz „Obrazki z wystawy” – cykl miniatur fortepianowych w transkrypcji organowej Modesta Musorgskiego. W drugiej części wieczoru usłyszymy III Symfonię c-moll „Organową” op. 78 Camille’a Saint-Saënsa w wykonaniu Bartosza Jakubczaka z towarzyszeniem Orkiestry Opery I Filharmonii Podlaskiej pod kierownictwem Pawła Kotli.

 

– Chciałem  na najpotężniejszym instrumencie – na organach, przedstawiać wydarzenia w przyrodzie: uderzenie pioruna, trzęsienie ziemi, walące się mury – pisał Jan Sebastian Bach w jednym z listów.

 

Od najbliższego piątku Duża Scena przy ulicy Odeskiej 1 w Białymstoku będzie rozbrzmiewać dźwiękiem jednych z największych w Polsce organów, a organiści – co bardzo rzadkie – wystawieni będą na widok publiczności.

Koncerty Inauguracyjny i Laureatów oraz przesłuchania konkursowe I Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów odbywać się będą od 16 do 22 czerwca 2017 roku na Dużej Scenie OiFP przy ul. Odeskiej 1.

Konkurs będzie unikalnym wydarzeniem muzycznym w skali kraju i Europy. Obecność w Jury wybitnych polskich i zagranicznych profesorów uczelni muzycznych i jurorów konkursów międzynarodowych: prof. Leopoldasa Digrysa (Wilno), prof. Daniela Zeretsky’ego (St. Petersburg), prof. Jana Bokszczanina (Białystok), prof. Andrzeja Chorosińskiego (Warszawa) i prof. Romana Peruckiego (Gdańsk) pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera (Salzburg) jest gwarancją wyboru dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny.

Do Konkursu zakwalifikowało się 11 uczestników.

Zmagania konkursowe przebiegać będą w dwóch etapach, otwartych dla publiczności.

Przesłuchania I etapu odbędą się w niedzielę 18 czerwca (godz. 15.00, 15.50, 16.40 – wstęp wolny) i w poniedziałek 19 czerwca (godz. 15.00, 15.50 i 16.40 oraz 18.30 i 19.20 – wstęp wolny). W poniedziałek 19 czerwca ok. godz. 21.00 poznamy nazwiska uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu.

Finałowe przesłuchania konkursowe odbędą się we wtorek 21 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30 – wstęp wolny) i w środę 22 czerwca (godz. 18.00, 19.15, 20.30 – wstęp wolny). Wyniki konkursu Jury ogłosi w środę 21 czerwca ok. godz. 22.30.

Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2017 r. o godz. 19.00.

Cały przebieg Konkursu jest otwarty dla publiczności i mediów, a na przesłuchania konkursowe wstęp jest wolny – serdecznie zapraszamy!

KONCERT INAUGURACYJNY

I MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU ORGANOWEGO

16 CZERWCA 2017

SALA KONCERTOWA | UL. ODESKA1 | godz. 19.00

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

patronat

patronat

reklama

Do góry strony