reklama

W niedzielę 10 grudnia o godz. 17.00 Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert Chóru Dziecięcego pod kierownictwem Ewy Barbary Rafałko. Występ najmłodszych głosów sceny operowej związany jest z wydaniem płyty „Świątecznej życzenia” – już dostępnej w kasach OiFP. Koncert odbędzie się w sali przy ulicy Podleśnej 2.

– To było dawno temu. Sylwia była malutka. Jej mama Ewa Barbara Rafałko prowadziła oktet wokalny Gaudium – to po łacinie radość – wspomina Magdalena Gajl. – Radość przeżywają ci, którzy mają płytę zespołu, do cna wykupioną: „Kolędy na trzeci dzień świąt” (DUX, rok 2000). Sylwia, dziś piękna i mądra kobieta, dziecięcym głosikiem śpiewa tam: „Ja kocham Cię, Jezu, i proszę Cię, stój przy moim łóżeczku, aż zgaśnie gwiazd rój”.

Ewa Barbara Rafałko od pięciu lat prowadzi Chór Dziecięcy przy Operze i Filharmonii Podlaskiej, przywołując i zwielokrotniając tamtą chwilę wspólnego muzykowania z córeczką. Nie ma bardziej wzruszającej muzyki, niż ta śpiewana przez dziecko – kiedyś przez Sylwunię, dziś przez inne dzieci. Kojarzą się z aniołkami, choć by stać się nimi, zmuszają się do dorosłej, ciężkiej pracy; ćwiczą przez cały rok trzy razy w tygodniu po dwie godziny, dziesięć dni wakacji spędzają na wokalnych warsztatach. A dorosłość, tak dzielnie oswajana, okazuje się w końcu niewdzięczna, najboleśniej w przypadku chłopców. Pewnego dnia zjawiają się na próbie i już wiadomo, że to koniec. Pracują jeszcze jakiś czas z innymi, choć już nie wystąpią na koncercie. To historia wielu chórów dziecięcych. Ale ta bardziej nas porusza, bo te dzieci są nasze. Płyt powinno być tyle, ile było „składów”. A tymczasem ta jest druga. Pierwsza w tym roku otrzymała nagrodę Fryderyka za IV Symfonię Pawła Łukaszewskiego. Najmocniejszym, wzruszającym akcentem „Symfonii Miłosierdzia” jest śpiew Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Bożonarodzeniowe piosenki dzisiejszego koncertu wyrażają radość i poczucie wspólnoty z całym światem, jak latynoska kolęda z Puerto Rico, z historią polskiej piosenki. „Jest taki dzień” to tytułowa piosenka longplayu Czerwonych Gitar z 1976 roku: „Jeden dzień w roku”. „Na całej połaci śnieg”, dowcipny i smutny jednocześnie zimowy przebój Jerzego Wasowskiego do słów Jeremiego Przybory, z repertuaru Kaliny Jędrusik i Anny Marii Jopek, zyskuje inny wymiar dzięki nowej aranżacji, a także dlatego, że został z lekka „ocenzurowany”. Jacek Kaczmarski też nie każdą kołysankę napisał po to, by ją dzieciom śpiewać. Tę dzisiejszą, rozpoczynającą się od słów „Po stajence przebiegł chłodu dreszcz”, stworzył wraz ze Zbigniewem Łapińskim – kompozytorem. Zapewne wyrosła z ich wspólnego doświadczenia ojcostwa.

Wystąpi Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i znani białostockiej (i nie tylko) publiczności soliści: Ewa Barbara Rafałko, Bartłomiej Łochnicki, Rafał Supiński.

Za sukces uznano niedawno musical „Doktor Żywago”, zorkiestrowany przez wiolonczelistę i bibliotekarza Orkiestry OiFP, Krzysztofa Dombka. Także na tym koncercie usłyszymy utwory w opracowaniach białostockich aranżerów – a zarazem muzyków OiFP: Andrzeja Makala, perkusisty Orkiestry, kierownika muzycznego i pianisty Big Bandu oraz Marcina Nagnajewicza, gitarzysty Big Bandu, muzyka klasycznego i jazzowego.

Zapraszamy!

 

KONCERT TOWARZYSZĄCY

PREMIERZE PŁYTY

„ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA”

10 GRUDNIA 2017

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | GODZ. 17:00

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

patronat

Do góry strony