reklama

W piątek 12 stycznia w Sali koncertowej przy ulicy Podleśnej usłyszymy utwory Samuela Barbera, Joaquina Rodrigo oraz Maurice’a Ravela w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, przygotowanego przez prof. Violettę Bielecką i Orkiestry OiFP pod batutą Piotra Gajewskiego. Na gitarze zagra Łukasz Kuropaczewski.

Uwertura „The School for Scandal” S. Barbera zrodziła się pod wpływem „Szkoły dla skandalu” Richarda Brinsleya Sheridana, kpiącego z życia wyższych sfer. To abstrakcyjna kompozycja pełna humoru, świetnie zinstrumentowana. „Concierto de Aranjuez” J. Rodrigo przywołuje niezwykły nastrój letniej rezydencji królów hiszpańskich. „Okoliczności powstania Koncertu określił kompozytor jako niezwykłe: kolacja z gitarzystą grającym jego utwory przy hiszpańskim szlachetnym winie Rioja, okazała się chwilą otrzymaną jakby w darze od niebios, chwilą dającą wrażenie zatrzymanego czasu, pozwalającą zapomnieć o tragedii owładniętej wojną Hiszpanii, o prywatnej tragedii utraty oczekiwanego dziecka, o ciemności, w której Rodrigo pogrążył się jako czteroletni chłopiec po przebytej chorobie. Oryginał partytury zapisany jest nutową odmianą alfabetu Braille’a. Pomysł na Adagio spłynął na kompozytora w jednej chwili. Jest silnie zakorzenione w tradycji barokowych adagiów Albinoniego, Marcella, Bacha, ale przejawia cechy indywidualnego stylu kompozytora” – pisze Magdalena Gajl w programie koncertu.

II Suita z baletu „Dafnis i Chloe” oraz Poemat choreograficzny „La Valse” M. Ravela powstały z myślą o balecie Sergiusza Diagilewa, twórcy baletu XX wieku, pomyślanym jako rodzaj totalnego dzieła sztuki bez słów, czystego, czasem abstrakcyjnego obrazu. Wspaniała muzyka Ravela, roztaczającą pełną gamę nastrojów: od łagodności do orgiastycznej ekstazy, o błyskotliwej instrumentacji, nie tyle dopełnia sceny tańca, co tworzy wspaniały, zmysłowy świat niezwykłych wyobrażeń.

KONCERT SYMFONICZNY

Piątek 12 stycznia 2018  |  godz. 19.00 

Sala koncertowa, ul. Podleśna 2

Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Piotr Gajewski – dyrygent

Łukasz Kuropaczewski – gitara

Violetta Bielecka – przygotowanie Chóru

S. Barber – Uwertura „The School for Scandal”

J. Rodrigo – „Concierto de Aranjuez”

M. Ravel – Poemat „La Valse”

M. Ravel – „Dafnis i Chloe" Suita nr 2

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony