reklama

Aktualności - Dziadkowice
14 maja 2016 13:35

Będzie nowa kaplica w Żurobicach

W centrum wsi na placu, który gmina bezpłatnie przekazała parafii w Dziadkowicach, powstanie nowa kaplica. 3 maja, w obecności parafian, strażaków z Żurobic, zespołu "Kalina" i duchownych, plac pod tę budowę wyświęcił biskup Tadeusz Pikus.

- Niech to dzieło, które powstanie w tym miejscu będzie na długo służyło parafianom. Niech będzie miejscem ciszy i duchowego pokrzepienia. Niech tę kaplicę wypełnią w przyszłości: modlitwa, chwile skupienia, woń kadzidła - mówił m.in. biskup Pikus.

Adam Toczko, z komitetu budowy kaplicy, wyjaśnia: - Inicjatywa powstania nowej kaplicy wyszła kilka lat temu od nas, mieszkańców Żurobic. To nasza wspólna decyzja. Od lat, w niedziele i święta, nabożeństwa odprawiają się w starej kaplicy, znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie zamierzamy postawić nową. Dotychczasowa kaplica jest w złym stanie technicznym. Zachodzi nawet obawa, czy budynek przetrwa najbliższą zimę. Zawiązał się więc pośród mieszkańców komitet, który prowadzi sprawę budowy. Tworzą go również Renata Nasiłowska, Ewa Bobrowicz i Paweł Migowski. Mamy już projekt, chcemy by nowa kaplica była podobna do stojącej w Józefowie, między Mińskiem Mazowieckim a Warszawą. To ładna, estetyczna i nowoczesna kubatura budynku, dosyć przestrzenna w środku, aczkolwiek na dziś nie mamy jeszcze zaprojektowanego wnętrza. To wkrótce. Również wkrótce zdecydujemy pod jakim wezwaniem będzie nasza kaplica, być może świętego Rafała Kalinowskiego.

Parafianie sami chcą sfinansować budowę.

- Część środków na ten cel mamy, trochę nam brakuje. Jesteśmy jednak dobrej myśli, bo sporo znajomych, przyjaciół i parafian oraz mieszkańców, którzy wywodzą się stąd, a przykładowo pracują za granicą albo gdzieś w Polsce, zadeklarowało pomoc w budowie. Tak więc wierzmy, że dołożą cegiełkę - dodaje Adam Toczko.

Dwa dni przed wyświęceniem placu stanął na nim krzyż. Zbudowali go i postawili parafianie.

Mieszkańcy Żurobic, za naszym pośrednictwem, proszą o cegiełki na budowę kaplicy. Pieniądze można wpłacać na konto: 06 8092 0001 0005 4784 2000 0010 (BS Siemiatycze).

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony