reklama

Aktualności - Dziadkowice
16 czerwca 2017 13:28

Kredyt na deficyt – dotacja na drogi powiatowe

Po pieniądze na ostatnią sesję Rady Gminy Dziadkowice przyjechał starosta siemiatycki Jan Zalewski z geodetą powiatowym Romanem Łopaciukiem. Chodziło o pomoc finansową powiatowi na przebudowę dróg w Dziadkowicach i Kątach, które, jak wypowiadali się radni, na większości odcinków są w fatalnym stanie.

- Powiat ma dużo dróg i na wszystkie, jeśli chodzi o ich naprawę, nie ma pieniędzy. Dobrze, że są środki z zewnątrz, dobrze, że gminy dokładają się finansową do naszych dróg. Dzisiaj mogę tylko apelować i prosić o pomoc.

Trochę emocjonalnie odpowiedział wójt Marian Skomorowski: - Moja propozycja brzmi tak, chodzi, żeby powiat przejął byłe drogi powiatowe /które niedawno gmina od powiatu przejęła – przy red./.

W podobnym tonie apelował radny Lucjan Tołwiński: - Apelujemy do starosty o przejęcie tych dróg gminnych. Może wreszcie będzie droga Dziadkowice – Osmola.

Roman Łopaciuk odpowiadając na pytanie, dotyczące scaleń i ich braku na terenie gminy Dziadkowice powiedział m.in.: - Problem tkwi w tym, że ci, którzy starali się o scalenia byli może bardziej zorganizowani.

Riposta wójta była błyskawiczna: - Czy pan wie co mówi?

Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę o dotacji gminy dla powiatu w wysokości 400 tysięcy złotych.

Radni przegłosowali też uchwałę zatwierdzającą zaciągnięcie kredytu w wysokości 270 tys. zł. na sfinansowanie planowanego deficytu gminy. Kredyt ma zostać spłacony do 2025 roku.

W budżecie gminy zwiększono plan dochodów budżetowych o 140 tys., a wydatków o 410 tys. zł. Jednostki OSP dostaną 5 tys. na zakup sprzętu gaśniczo – ratowniczego. Taka sama suma zostanie wydatkowana na remont schodów łącznie z podjazdem dla niepełnosprawnych przed Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Radny Karnaszewski pytał starostę o powody rezygnacji z kierunków rolniczych w Zespole Szkół Rolniczych w Czartajewie. Także zarzucał sołtysowi Jasienówki, który jakoby rozpowszechniał informacje dotyczące rzekomych obietnic radnego w sprawie naprawy dróg w Malewicach i Jasienówce.

Odpowiedź starosty była krótka: - Nie ma zainteresowania kierunkami rolniczymi i nie ma naboru na te kierunki.

Jacek Piotrowski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. JP

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony