reklama

Aktualności - Grodzisk
31 stycznia 2012 16:15

Grodzisk - Remont cerkwi w Czarnej Cerkiewnej

Ubiegły rok parafia pw. Opieki Matki Bożej w Czarnej Cerkiewnej zapisze do udanych. Udało się bowiem przeprowadzić remont cerkwi. Remont obejmował wymianę dachu oraz tynkowanie wraz z piaskowaniem i malowaniem elewacji. Jak mówi proboszcz Mikołaj Owsieniuk, remont był niezbędny.


          - Łuszczyła się farba, odstawał tynk. Wyglądało to tak, jakby wszystko się sypało. Ściany wyglądały nieestetycznie. Nowe tynki są bardzo trwałe, a nowa blacha jest miedziana o długiej żywotności - mówi.
          Parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To 75% kosztów - ok. 450.000 zł. Wkład własny wyniósł ok. 150.000 zł. Jak przyznaje proboszcz, większość tego obciążenia ponieśli parafianie.
          - Z całego serca jestem im za to wdzięczny. Bez nich tego remontu by nie było. Tak samo jestem wdzięczny pracownikom urzędu gminy w Grodzisku, szczególnie wójtowi, którzy pomogli praktycznie we wszystkim - mówi.
          Wnętrze cerkwi zostało wyremontowane w latach 1996 - 1997. To malowanie ścian i drobne prace konserwatorskie. W latach 90. wyremontowano dach, w 1991 r. zbudowano nową plebanię. Co teraz?
          - Parafianie oraz pracownicy urzędu wskazują na mur wokół cerkwi. Wymaga naprawy i uzupełnień. Ale jest zabytkowy, więc wszelkie posunięcia trzeba konsultować z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Na pewno przydałaby się wymiana pod nim fundamentów z kamiennych na betonowe, ale to już plany nie na jutro, lecz na najbliższe lata - dodaje proboszcz Mikołaj Owsieniuk.
          Obecnie parafia prawosławna w Czarnej Cerkiewnej liczy 312 parafian. Należą do niej oprócz Czarnej Cerkiewnej: Czarna Średnia, Siemiony, Koryciny, Małyszczyn, Holonki, Dołubowo, Dziadkowice.


          Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony