reklama

Aktualności - Grodzisk
02 października 2015 18:23

W Grodzisku jak zwykle o drogach

22 września obradowali radni gminy Grodzisk.

Susza - stosy papierów

Wójt Tymiński: - Skutki suszy są w naszej gminie aż nadto widoczne. Spośród wszystkich gmin powiatu siemiatyckiego nasi rolnicy złożyli najwięcej wniosków suszowych – 455. Zwróciłem się z wnioskiem do wojewody o poszerzenie składu komisji zajmujących się szacowaniem strat związanych z suszą, bo nie zdążylibyśmy z całą procedurą. Prośba została zaakceptowana. Do 30 września mamy termin dostarczenia do ARiMR-u kopii protokołów z szacowania strat. Jednak jest to pracochłonne i mamy krótki czas na przygotowanie protokołów. Dlatego apelowałem, by wydłużyć termin składania w ARiMR dokumentacji lub żeby była możliwość złożenia najpierw wniosku, potem dostarczenia kopii protokołu. Czas pokaże, jak to będzie rozwiązane. A jaki będzie efekt dla rolników? To prawdopodobnie 200 zł od hektara kukurydzy pola nieubezpieczonego i 400 zł od hektara ubezpieczonego. Tak więc prosimy rolników o cierpliwość. Jednocześnie dziękuję komisjom za pracę, jaką wykonały, w tym pracownikom naszego urzędu gminy, za uczestnictwo w tych komisjach. To są naprawdę stosy papierów.

Dwa dni później pracownicy urzędu poinformowali, że protokoły posuszowe można odbierać w urzędzie.

Przedszkole nie w wakacje

Radni przegłosowali uchwałę dotyczącą zmian w pracy przedszkola. Do tej pory przedszkole pracowało 9 godzin dziennie, a będzie 8 godzin. Kolejna sprawa – czy przedszkole ma funkcjonować w wakacje? W wyniku spotkań z rodzicami okazało się, że chęć oddania dziecka do przedszkola na ten okres zadeklarowała tylko trójka rodziców, na 25. Tak więc w wakacje przedszkole będzie zamknięte. To m.in. oszczędności dla samorządu.

Drogi nowe i stare

Wójt Tymiński: - Były odbiory dróg. Były również nasze uwagi odnośnie trasy wojewódzkiej, relacji Siemiatycze – Ostrożany. To kwestia barierek i ograniczenia prędkości koło Stadnik. Był wstępny odbiór drogi powiatowej od Czarnej Cerkiewnej do Korycin, będzie jeszcze jeden. M.in. woda powymywała pobocza, co zostało już naprawione. Droga ta jest na gwarancji.

Ostateczny koszt budowy drogi powiatowej od Czarnej Cerkiewnej do Korycin - 3,56 mln zł. Wkład własny gminy Grodzisk – 897.408 zł. Z kolei ok. 250-metrowy odcinek Koryciny – Czaje miał kosztować gminę 100.000 zł, a kosztował 82.876 zł. Remont ulicy 22 lipca w Grodzisku, też drogi powiatowej, jako wkład własny, wyniósł 99.998 zł.

Wójt Tymiński: - Z dróg zostało nam ok. 66.000 zł oszczędności, co chcemy przeznaczyć na modernizację odcinka drogi powiatowej w Sypniach Starych. Powiat dokłada ok. 36.000 zł. Razem mamy więc ok. 102.000 zł. Prawdopodobnie będą to dwa lub trzy odcinki nowej nawierzchni, łącznie jakieś 400 metrów. Chcielibyśmy to zrobić jeszcze w tym roku.

Radni zaakceptowali przesunięcie oszczędności na drogę w Sypniach Starych.

Z kolei w ramach scaleń wykonano ostatni zaplanowany odcinek żwirówki Lubowicze – Krynki Sobole.

Sołtys wsi Krynki Białokunki, Marian Boguszewski: - Chodzi mi o drogę do naszej wsi. Identycznej w gminie to chyba nie ma. Nie sposób dojechać. To droga gminna. Jako mieszkańcy staramy się o nią od lat. Bezskutecznie. W 2012 r. złożyliśmy pismo do rady gminy z prośbą o ujęcie jej w planach. W odpowiedzi opinia rady była pozytywna, to znaczy rada była za budową tej drogi, ale w miarę możliwości. Dziś mamy 2015 r. i nic w tej sprawie nie dzieje. Teraz jest sucho, ale jak jest błoto, to wtedy najgorzej. Do gospodarza jeździ mleczarka po mleko, dzieci jeżdżą do szkoły, a w roztopy jest tragedia. To jedna droga do naszej wsi. Druga jest zarośnięta, że nie sposób się minąć. Może dałoby się choć jeden odcinek zrobić?

Wójt Tymiński: - Ze „schetynówek” takiej drogi nie zrobimy. Nie dostaniemy dofinansowania. To pewne. Kryteria są takie, że najlepiej punktuje się drogi połączone z powiatowymi, wojewódzkimi, poza tym pod uwagę bierze się ilość mieszkańców i natężenie ruchu. Bo własne środki na jej remont byłoby trudno znaleźć. Tak więc zgadzam się z sołtysem, do Krynek Białokunek jest trudny dojazd. Jednak na razie nic nie możemy zrobić.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony