reklama

Aktualności - Siemiatycze
12 stycznia 2011 13:52

W Siemiatyczach wciąż produkują buty

Kilkanaście lat temu w naszym mieście upadły zakłady obuwia znane pod nazwą „Siemiatyckie Zakłady Obuwia”. Po ogłoszonej w połowie lat 90. ubiegłego wieku upadłości duży teren dawnych zakładów przy ulicy Żwirki i Wigury został sprzedany różnym prywatnym właścicielom. W tym miejscu działają obecnie trzy firmy zajmujące się nadal produkcją obuwia.

          „Bootman” stawia na jakość
          
PPH Bootman jest producentem obuwia profilaktycznego, roboczego oraz klasycznego obuwia damsko - męskiego na wszystkie pory roku. Firma założona w 1993 r.


          - Produkujemy ponad 20 modeli różnego rodzaju butów. Jest to obuwie wyłącznie ze skór, spełniające różnego rodzaju atesty i normy jakościowe. Między innymi klasyczne obuwie męskie i damskie na kopytach o zwiększonej tęgości (sandały, półbuty, botki, kozaki). Produkty te spełniają wymogi obuwia roboczego o podwyższonym standardzie. Zatrudniamy kilkanaście osób - opowiada Mirosław Manturewicz, właściciel firmy „Bootman”. - Produkcja obuwia charakteryzuje się sezonowością. Dla naszej firmy buty chińskiej produkcji nie są zagrożeniem. Powód jest prosty, produkowane przez nas obuwie jest znacznie lepszej jakości. Są to buty naprawdę wygodne i wytrzymałe. Nie korzystamy z maszyn, które wcześniej były użytkowane przez Siemiatyckie Zakłady Obuwia. Jednak zatrudniam byłych pracowników tego zakładu. Są to dobrzy fachowcy, których brakuje na lokalnym rynku pracy. Moim zdaniem dobry produkt zawsze będzie miał swojego nabywcę.

          Gumofilce z Siemiatycz

          Firma „Eko-But” zajmuje się głównie produkcją obuwia roboczego. Mowa o gumofilcu, który można uznać za relikt przeszłości, ale do dziś jest pożądany nie tylko przez rolników.          - Postawiliśmy na produkcję gumofilców i gumowców. Są one wykonywane ze specjalnej mieszanki PCV, dzięki której nawet w mroźne dni nasz but zachowuje wysoką elastyczność i bardzo dobrą jakość - mówi Anna Tymińska, właścicielka firmy „Eko-But”. - Rocznie z naszego zakładu wyjeżdża ponad 60 tysięcy par tego typu obuwia. Zapotrzebowanie na produkt jest dość dobre. Na miejscu mamy swoją szwalnię. Zatrudniamy kilkanaście osób, w tym kilku byłych pracowników Siemiatyckich Zakładów Obuwia. Nasze produkty trafiają głównie na polski rynek.

          Obuwie dziecięce

          Spółka cywilna „Mazurek” od kilkunastu lat projektuje i produkuje obuwie dla dzieci.          - Produkujemy skórzane obuwie dla dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym od rozmiaru 19 do rozmiaru 40. Swoją działalność rozpoczynaliśmy w Brańsku, a później przenieśliśmy produkcję do Siemiatycz - mówi Mirosław Mazurek, współwłaściciel firmy. - Nasz zakład znajduje się na terenie dawnej wzorcowni Siemiatyckich Zakładów Obuwia. Zajmujemy około 600 metrów kwadratowych powierzchni. Dajemy pracę kilkunastu osobom. Korzystamy jeszcze z kilku maszyn, które były użytkowane w dawnym siemiatyckim zakładzie. Na bazie różnych doświadczeń sami projektujemy nowe modele butów. W sumie w katalogu mamy ponad 200 różnych modeli obuwia dziecięcego. Nasze obuwie produkowane jest ze skóry. Kiedyś produkowaliśmy obuwie z tworzywa sztucznego. Jednak tak jak mówiłem, wróciliśmy do materiału skórzanego, gdyż stawiamy na bardzo dobrą jakość. Specjalizujemy się również w produkcji obuwia profilaktyczno - ortopedycznego. Na terenie naszego zakładu znajduje się sklep, w którym można bezpośrednio zakupić obuwie. Coraz więcej asortymentu sprzedajemy poprzez naszą stronę internetową.

          Istniejącym trzem firmom życzymy, by jak najdłużej w naszym mieście funkcjonowały i kontynuowały produkcję obuwia.

          M
arek Malinowski, tygodnik Głos Siemiatycz, fot. MM

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony