reklama

Aktualności - Milejczyce
11 stycznia 2010 14:03

Turystyka puka do Milejczyc – czy otworzą?

"Turystyka w gminie Milejczyce - uwarunkowania i perspektywy rozwoju" - to hasło debaty zorganizowanej 11 grudnia przez białostockie Stowarzyszenie "Dyliżans Kulturalny" dla mieszkańców gminy Milejczyce, w tamtejszym w ośrodku kultury w ramach akcji "Masz głos - masz wybór".


          Celem akcji jest budowanie dialogu między władzami samorządowymi a społeczeństwem. Stowarzyszenie od kilku lat jest jej uczestnikiem. Po przeprowadzeniu badań ankietowych dotyczących pracy wybranych samorządów w województwie podlaskim, prowadzony jest cykl spotkań mieszkańców gminy z ich wójtami, burmistrzami i prezydentami. Nie mają one na celu rozliczania władz, lecz podjęcie publicznej debaty o problemach gminy i jej mieszkańców.

          Szlaki rowerowe
          Niestety na spotkanie przyszło niewielu mieszkańców gminy Milejczyce. Ci co przyszli, usłyszeli od przedstawicieli stowarzyszenia o szansach i barierach rozwoju gminy, nie tylko w sferze turystyki. Jerzy Tokajuk, pochodzący z Borowik, zwrócił uwagę na turystykę rowerową, jako szansę przyciągnięcia ludzi z zewnątrz oraz - być może w przyszłości - budowę nowych szlaków rowerowych.
          - Analiza szlaków, wytyczenie nowych tras, aby zatrzymać ludzi, wskazać możliwości spędzenia czasu w formie turystyki kwalifikowanej przy trasie przelotowej do Białowieży, gdzie podąża bardzo dużo ludzi. To na pewno jedna z szans dla tej gminy - podkreślał Tokajuk.
          - Świątynie, drewniana zabudowa, wartości kulturowe, rękodzieło - to też ma szansę być atutem tej gminy - mówił Hieronim Wawrzyński, wiceprezes zarządu stowarzyszenia.
          Łatwo mówić, trudniej zrobić - taki wniosek można wysnuć po reakcjach obecnych na spotkaniu. Mimo wszystko organizatorzy akcji nadal chcą przekonywać mieszkańców Milejczyc, że rozwój poprzez turystykę kwalifikowaną oraz stare rękodzieło jest możliwy. Pan Jerzy Tokajuk zobowiązał się do opracowania mapy szlaków i ścieżek rowerowych i to mogłoby być pierwszym etapem ewentualnej koncepcji wdrażania projektu turystyki rowerowej w gminie Milejczyce. Według zapewnień przedstawicieli stowarzyszenia do kolejnego takiego spotkania ma dojść najpóźniej wiosną.
          Warto jeszcze dodać, że niewiele osób, łącznie z władzami gminy, wdało się w dyskusję. Sytuację próbował ratować kilkunastoletni mieszkaniec Milejczyc, pytając o ofertę dla młodzieży. Ofertę, niestety niezbyt szeroką, ma tylko ośrodek kultury. Czy problemem w jej stworzeniu jest tylko brak pieniędzy? Młody chłopak zapytał też przedstawicieli stowarzyszenia o ich propozycje odnośnie rozwoju Milejczyc.
          - Przede wszystkim starałbym się wykorzystać synagogę. To jeden z największych atutów tej miejscowości i gminy. Stworzyłbym ofertę ekologiczną, obejmującą spędzanie wolnego czasu w oparciu o zdrowy styl życia. Zmieniłbym funkcjonowanie w sferze kultury. Na pewno tej ostatecznej oferty nie stworzyłbym sam, lecz w wyniku dialogu z mieszkańcami, przede wszystkim młodymi ludźmi - mówił Hieronim Wawrzyński.


          Cezary Klimaszewski, tygodnik Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony