reklama

Aktualności - Milejczyce
19 maja 2011 23:03

Milejczyce - Gmina pod kreską

Na ostatniej sesji rady gminy Milejczyce, 29 kwietnia, radna Teresa Smorczewska zapytała wójt Grażynę Jaszczuk o kondycję finansową gminy.

          - Czy prawdą jest, że pod koniec poprzedniej kadencji poprzyznawano pracownikom naszych instytucji nagrody i podwyżki? Bo o tym często mówi się w gminie. I podobno te podwyżki rzutują teraz na budżet – mówiła radna Smoczewska.
          Jak się okazuje w 2010 r. były wójt Sawicki podpisał dwie podwyżki dla pracowników urzędu i jednostek gminnych. Ostatnia była wypłacana od października 2010 r. Podwyżki otrzymało 27 osób, średnio od 200 do 450 zł do miesięcznego wynagrodzenia. Były też nagrody za pierwsze i drugie półrocze 2010 r. – w wysokości 3% wynagrodzenia, łącznie dla 28 osób za pierwsze półrocze i dla 37 osób za drugie.
          W listopadzie 2010 r., na zakończenie kadencji, kierownikom jednostek za sumienną pracę i wzorowe spełnianie obowiązków przyznano nagrody, tj. 1.600 zł brutto. Na dzień samorządowca 26 osób dostało nagrodę po 500 zł.
          W 2010 r. wójt umorzył podatek rolny, leśny i od nieruchomości na kwotę ok. 22.420 zł.
          W ubiegłej kadencji były wójt ani razu nie był na urlopie. Dlatego na koniec swojej pracy wziął za to odprawę w wysokości około 78.000 zł. W budżecie nie zabezpieczono na tę odprawę pieniędzy.
          - Dlatego sytuacja finansowa naszej gminy nie jest najlepsza. Mamy dziurę w budżecie, którą trudno będzie załatać. Musimy przemyśleć, które planowane inwestycje warto realizować, a które odłożyć. Niewykluczone, że będziemy zaciągać kredyty – na drogi i inne najpotrzebniejsze sprawy – powiedziała nam wójt Grażyna Jaszczuk.
          Gmina Milejczyce jest najbiedniejszą w naszym powiecie. Planowane wydatki budżetowe na ten rok wynoszą ok. 7,9 mln zł (np. Mielnik – 26 mln zł, Drohiczyn – 31 mln zł). Ale jest jedną z niewielu gmin, która nie jest zadłużona.

          Cezary Klimaszewski, tygodnik Głos Siemiatycz

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony