reklama

Aktualności - Milejczyce
20 września 2012 15:19

Milejczyce - Problemy sołectw

W gminie Milejczyce trwają konsultacje w sprawie statutów sołectw: - Musimy uregulować stan prawny – wyjaśnia Beata Jonio – Nikitorowicz, sekretarz gminy Milejczyce. – To co jest obecnie, było przyjęte w latach 90., jest nieaktualne i niezgodne z obowiązującym prawem. Każde sołectwo musi mieć własny statut. Ustawodawca nakłada na wójta obowiązek przeprowadzenia konsultacji w tej sprawie do 15 października.


          Termin ten zbiega się z terminami zebrań związanych z funduszem sołeckim, który musi być ustalony do 30 września. Połączymy więc zebrania sołeckie w sprawie funduszu z ustaleniem statutu sołectwa. W tych sprawach wypowiadać się mogą wszyscy mieszkańcy danego sołectwa, można zgłaszać swoje uwagi do nas, a najlepiej zrobić to na zebraniu. Pojawia się jednak pewien problem, bo są sołectwa, które nie mają sołtysów tak jak Gołubowszczyzna i Klimkowicze. Te sołectwa nie mają ani rady, ani sołtysa, nie mogą przez to skorzystać z funduszu sołeckiego. Może wyjściem jest takie rozwiązanie jakie zastosowały Lubiejki i Wałki, które chcą się połączyć, mieszkańcy Lubiejek będą objęci opieką i pomocą sołtysa Wałek.
          Na ostatniej sesji radni gminy Milejczyce podjęli uchwałę w sprawie połączenia sołectw Lubiejki i Wałki. Stało się tak na wniosek mieszkańców obu wsi.
          - Ja nie wiem czy tak powinniśmy głosować
– swoje wątpliwości wyraził radny Mikołaj Sołyszko. – To są koszty, mieszkańcy będą musieli dowody zmienić, tablice na domach...
          - Panie radny jest to inicjatywa mieszkańców sołectw Lubiejki i Wałki –
mówiła sekretarz Jonio - Nikitorowicz. – My łączymy sołectwa, a nie likwidujemy miejscowości, nikt nic nie będzie musiał zmieniać, uchwała na nic takiego nie wskazuje. Nigdzie tam nie jest napisane, że mieszkańcy Lubiejek przestaną być mieszkańcami Lubiejek, a mieszkańcy Wałek mieszkańcami Wałek, uchwała mówi, że w skład sołectwa Wałki wchodzą dwie miejscowości - Lubiejki i Wałki.
          12 radnych zagłosowało za połączeniem sołectw, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.
          Okazuje się, że nie wszędzie można dojść do takiego porozumienia. Wypowiedź jednego z radnych:
          - W Klimkowiczach sołtysa nie będzie z powodu jednego mieszkańca. I z Klimkowiczami nikt, żadne sołectwo nie będzie chciało się połączyć. Problem istnieje od ponad 10 lat. Sołtys zrezygnował, bo ten mieszkaniec przychodził do niego w nocy do domu, krzyczał, żeby sołtys mu mieszkanie czy pracę załatwił. Jest agresywny, zaczepia, w dzień śpi, a po nocy chodzi krzyczy, że wszystkich wykończy, zabije. Były przypadki, że obnażał się pod szkołą w Nurcu, napastuje kobiety w polu. Wielokrotnie zgłaszane było to na policję, ale policjanci tylko przyjadą, spiszą go, albo czasami poproszą, by poszedł do radiowozu. Jak już mocno się awanturuje, to go wezmą do szpitala i na kilka dni jest spokój. To chory człowiek, ale nie jest ubezwłasnowolniony, a rodzina też się tym nie interesuje, zresztą i rodzina ma nie za wesoło. A dojdzie kiedyś do tragedii i będzie wtedy wielki szum, że nikt nic z tym fantem nie zrobił.

          Problem jest znany w gminie i opiece społecznej.
          - Mamy wyrok sądu odnośnie decyzji umieszczenia pacjenta w placówce na stałe –
mówił kierownik GOPS Piotr Molski. – Staramy się umieścić go w ośrodku, ale staramy się zrobić to tak, by gmina nie ponosiła pełnej odpłatności. Taki koszt to ok. 3 tys. zł miesięcznie. Na tego człowieka przepisane jest gospodarstwo, które niby nie wykazuje dochodu, staramy się załatwić mu jakąś rentę, byśmy my jako urząd wszystkiego nie płacili, tylko 70%. Problem jest też w oczekiwaniu na miejsce. Na państwową placówkę to nawet 4 lata, a prywatne owszem są, ale dużo droższe.
          - Ale to i tak strasznie długo trwa, trzeba coś działać w tym kierunku intensywniej, bo tak czekać to można do czasu aż on kogoś skrzywdzi albo zabije.

          Pani wójt obiecała zająć się tym tematem.

           Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. AK

        

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony