reklama

Aktualności - Milejczyce
17 maja 2013 23:14

Milejczyce - Dzień zwycięstwa

11 maja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach zabrzmiały patriotyczne melodie, były przemówienia, złożono wieńce. Co roku w tym miejscu w taki sposób obchodzony jest dzień zakończenia II wojny światowej.

Wieńce i wiązanki składali samorządowcy z gminy Milejczyce i gmin ościennych, konsul generalny Białorusi Aleksander Bierebień, kombatanci z Białegostoku i Milejczyc, przedstawiciele nurzeckiego nadleśnictwa, Stowarzyszenie Saperów Polskich Koło nr 17 w Białymstoku odział w Czeremsze, dyrekcja Zespołu Szkół w Milejczycach, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, straż graniczna, mieszkańcy gminy Milejczyce. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z drużyny "Buki" i strażaczki z młodzieżowej drużyny pożarniczej.

- Po tych, którzy tu zginęli pozostały tylko pamięć i te mogiły. Więcej nic. Większości z pochowanych tutaj nie znamy, nawet nazwisk. Ale to nic. Ważne, że pamiętamy. Jestem niezmiernie wdzięczny, że tutejsze społeczeństwo pamięta o tych radzieckich żołnierzach - mówił konsul Aleksander Bierebień.

Na cmentarzu wojennym w Milejczycach pochowano ok. 1.600 żołnierzy ze 105 korpusu 65 Armii 2 Frontu Białoruskiego. Z nazwiska znanych jest tylko 144 żołnierzy. Pochowano ich w 58 zbiorowych mogiłach.

Gospodarzem uroczystości, oprócz urzędu gminy w Milejczycach było też Gminne Koło Kombatantów w Milejczycach z prezesem Klaudią Pachwicewicz i sekretarzem Nadzieją Krawczyk.

Mogiły poświęcił proboszcz parafii prawosławnej w Milejczycach, ks. Jan Kulik.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony