reklama

Aktualności - Milejczyce
11 maja 2015 22:07

Milejczyce - W 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej

Od wysłuchania hymnów Białorusi i Polski zaczęły się 9 maja uroczystości na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach, z okazji 70. rocznicy zwycięstwa nad Niemcami i zakończenia drugiej wojny światowej.

To coroczne wydarzenie w tym miejscu skupiające kombatantów, władze samorządowe z okolicy, przedstawicieli konsulatu białoruskiego, mieszkańców gminy Milejczyce. W tym roku wieńce m.in. składali: konsul Białorusi, wójt i rada gminy Milejczyce, dyrekcja szkoły, ochotnicza straż pożarna, młodzieżowa drużyna pożarnicza – wszystkie jednostki z Milejczyc, straż graniczna, kombatanci.

Wójt Jerzy Iwanowiec mówił: - Zebraliśmy się na tym cmentarzu, by złożyć hołd poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą. W tym miejscu spoczywają ludzie, którzy nieśli nam wyzwolenie z okupacji niemieckiej. To dzięki tym młodym ludziom możemy teraz cieszyć się wolnością. Niestety, za ten bohaterski czyn zapłacili najwyższą cenę – oddali swoje życie. Ich los jest tym bardziej tragiczny, gdyż z pochowanych na tym cmentarzu ok. 1.600 żołnierzy znamy nazwiska jedynie 160 osób. Byli to głównie młodzi chłopcy w wieku 20 – 30 lat, przed którymi dopiero zaczynało się życie. Jednak druga wojna światowa spowodowała, że zamiast zakładać rodziny, musieli chwycić za broń.

Cmentarz wojenny w Milejczycach zajmuje obszar 0,15 ha. Spoczywa na nim 1.614 żołnierzy, większość ze 105. korpusu 65 Armii II Frontu Białoruskiego. Z nazwiska znanych jest 160. Reszta od 70 lat czeka na identyfikację, a jest na to szansa, bo poległych szukają m.in. ich potomkowie i rodziny, pomaga w tym Polski Czerwony Krzyż. Na tej podstawie do imiennej ewidencji pochowanych w Milejczycach w 2010 r. udało się dopisać jednego żołnierza, w 2012 r. dwóch, w 2013 r. jednego.

Cezary Klimaszewski, Kurier P;odlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony