reklama

Aktualności - Milejczyce
17 listopada 2015 19:58

500-lecie nadania praw miejskich Milejczycom już za rok

Ponad 20 osób spotkało się w Gminnym Ośrodku Kultury w Milejczycach na pierwszym spotkaniu, we wrześniu, w sprawie przygotowania obchodów 500-lecia nadania prawa miejskich Milejczycom. Taka rocznica przypada w przyszłym roku. Spotkanie przygotowali wójt Jerzy Iwanowiec i kierownik GOK-u Monika Bałut. W październiku było drugie spotkanie.

- Chodziło nam o to, by spotkania dotyczące obchodów 500-lecia miały charakter konsultacji społecznych. Poza tym co dwie głowy, to nie jedna. Celem tych spotkań było również zebranie jak największej liczby osób z różnych grup społecznych i wiekowych, aby każdy dał w tych przygotowaniach coś od siebie, jak również był zauważalny podczas przyłorocznych obchodów. W inicjatywę obchodów zaangażowali się też radni, sołtys Milejczyc, pojedynczy mieszkańcy, nauczyciele, biblioteka, koło emerytów, harcerze i strażacy, a także zaprzyjaźnione z naszą gminą stowarzyszenie "Muzeum Małej Ojczyzny" w Studziwodach - wyjaśnia Monika Bałut, kierownik GOK-u.

Są już konkrety?

- Postanowiliśmy obchody podzielić na dwie części. Pierwsza, to termin 14 maja 2016 r., o charakterze mniej uroczystym. Tego dnia odbędą się prelekcje historyczne, wystawy fotografii, dokumentów i starych eksponatów związanych z Milejczycami oraz koniecznie kilka koncertów. W przeddzień, w szkole, będzie uroczysta akademia i bieg szlakiem milejczyckich zabytków. Druga część obchodów będzie latem, podczas weekendu 23 - 24 lipca, na co będziemy próbowali uzyskać dofinansowanie. Chcielibyśmy, aby impreza miała charakter festiwalu kultur, chcemy zaprezentować kulturę litewską, tatarską, żydowską, ukraińską, białoruską. Chcemy również do obchodów włączyć inne jednostki powiatu i województwa. Na razie wszystko jest na etapie planów, głównie dlatego, że ściśle wiąże się z budżetem, jakim dysponuje kultura w naszej gminie. Wiemy już, że sołectwo nr II z Milejczyc, dwie trzecie z funduszu sołeckiego przeznaczyło na organizację tych obchodów, za co dziękujemy sołtysowi Piotrowi Tynkiewiczowi i mieszkańcom sołectwa. Taką perełką, o której warto wspomnieć, jest również to, że Paweł Chwesewicz, pochodzący z Milejczyc, malarz, rysownik, przygotowuje na okazję rocznicy olejny obraz, który ma przedstawiać zabytki Milejczyc. Jesteśmy również w trakcie zbierania starych fotografii przedstawiających naszą miejscowość i ich mieszkańców. Korzystając z okazji, zwracam się z prośbą do wszystkich będących w posiadaniu starych dokumentów i fotografii Milejczyc, by tego typu dokumenty i zdjęcia przynosili do GOK-u, byśmy mogli później upublicznić je na wystawie. W planach mamy również posadzenie 500 dębów na 500-lecie Milejczyc. Dlaczego dębów? Bo to drzewo uwidocznione na herbie Milejczyc, odtworzonym ze starych pieczęci herbowych. Myśleliśmy również o tym, by spróbować pokazać życie ludzi z czasów XVI wieku, a możliwe byłoby to dzięki zaproszeniu do Milejczyc pasjonatów odtwarzania historii. Na obecnym etapie przygotowań mogę powiedzieć tylko tyle, że wszystko jest zależne od tego, ile będziemy mieli na organizację pieniędzy - mówi Monika Bałut.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony