reklama

Aktualności - Milejczyce
01 marca 2016 22:04

Nie ma rady na zabytkową synagogę

Na ostatniej sesji rady gminy Milejczyce, 15 lutego, ponownie powrócił temat synagogi w Milejczycach, która od 2011 r. jest własnością gminy.

Radna Okuniewska: - Czy nie można wreszcie czegoś z tą synagogą zrobić? Tyle czasu już się z tym męczymy. Zbliżają się obchody 500-lecia nadania praw miejskich naszej miejscowości. Świetlicy nie będziemy w tej synagodze robić, ale może jakoś trzeba poprawić estetykę wokoło. Przecież tam jakieś dobudówki stoją, jest pełno gruzu, doły, fundamenty. Może da się to rozebrać, zasypać, zburzyć i na koniec cały teren trawą zasiać? Żeby porządek był.

Wójt Jerzy Iwanowiec: - Sprawą synagogi interesuję się od dawna. Dokładnie przestudiowałem wszelkie zasady ingerencji w obiekty zabytkowe. Synagoga to obiekt wpisany do rejestru zabytków. Remont takiego budynku to koszt od dwóch do trzech milionów złotych. Bez udziału środków z zewnątrz nie jesteśmy w stanie przeprowadzić takiej inwestycji. Aplikowanie o środki zewnętrzne może nastąpić tylko w przypadku posiadania pełnej dokumentacji budowlanej oraz kosztorysu inwestorskiego. Bez tych dokumentów nie dostaniemy nawet przysłowiowej złotówki. Równie sporo przeszkód jest na drodze zwykłego oczyszczenia lub uprzątnięcia terenu wokół synagogi. Wymaga to nie tylko zezwolenia konserwatora zabytków, lecz także przygotowania dokumentacji technicznej, konkretnie wykonanie projektu budowlanego. Zwykła rozbiórka tych fundamentów czy wycięcie drzewa wymaga takiego właśnie procesu. Koszty wykonania projektu budowlanego to około 75 tysięcy zł. Owszem, przygotowanie takich dokumentów częściowo podlega refundacji, ale nikt nie ma pewności, że wniosek o dofinansowanie zagospodarowania synagogi zostanie zaakceptowany i otrzyma dofinansowanie. Podsumowując – chodzi przede wszystkim o pieniądze. W tym roku nie wyodrębniamy w budżecie sumy 75 tysięcy zł, widząc pilniejsze potrzeby gminne. Może w przyszłości damy radę przeznaczyć taką kwotę na ten cel.

6 grudnia 2011 r. ówczesna wójt Grażyna Jaszczuk podpisała umowę z warszawską Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, dotyczącą zamiany gminnej nieruchomości za synagogę. Był to ostatni etap przejmowania tego budynku przez samorząd Milejczyc. W zamian gmina przekazała fundacji działkę leśną koło Miedwieżyk.

Synagoga ta została zbudowana w 1927 r. na miejscu drewnianej bożnicy. Podczas II wojny światowej zdewastowali ją Niemcy. Po wojnie w głównej sali modlitewnej było kino, a w sali kahalnej biblioteka.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz. fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony