reklama

Aktualności - Milejczyce
23 maja 2016 11:15

Dzień Zwycięstwa w Milejczycach

9 maja na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Milejczycach spotkali się mieszkańcy gminy Milejczyce, w tym przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń z tej gminy, by uczcić pamięć pochowanych. To coroczna uroczystość, jedyna w naszym regionie, obchodzona z okazji Dnia Zwycięstwa, mimo że mogiły poległych radzieckich żołnierzy są też w innych miejscach.

Głównymi gośćmi byli: przedstawiciel konsulatu białoruskiego w Białymstoku Mikołaj Kamyszki oraz spółki AK TransNeft z Białorusi, poza tym członkowie i przedstawiciele Koła Gminnego Kombatantów w Milejczycach, Nadleśnictwa Nurzec, Straży Granicznej w Czeremsze, koła emerytów z Milejczyc, zespołu szkół, harcerze, OSP Milejczyce.

Wójt Jerzy Iwanowiec: - Uczczenie tego miejsca i tutaj pochowanych to nasz obowiązek. Polegli w tych okolicach i pochowani na tym cmentarzu żołnierze radzieccy walczyli również o nasz kraj. Nie przeżyli wojny. Zostali na naszej ziemi z dala od bliskich. Część z nich nawet nie zidentyfikowano, nie znane są ich imiona i nazwiska. Ich rodziny nawet nie wiedzą, że są pochowani właśnie w Milejczycach. Uczcijmy ich pamięć minutą ciszy.

- Byłem już w tym miejscu. To miejsce zadumy, ciszy, spokoju. Podziwiam ten pomnik - wyjątkowy, oryginalny, symbolizujący walkę o wolność. No i te mogiły - w równych rzędach, z dziesiątkami nazwisk, jako jedyny symbol pochowanych w tym miejscu. Dziękuję mieszkańcom Milejczyc za to, że ten cmentarz jest zawsze zadbany - powiedział Mikołaj Kamyszki z ambasady.

Mogiły zostały poświęcone, modlitwę odmówił proboszcz parafii prawosławnej w Milejczycach, Jan Kulik.

Na cmentarzu w Milejczycach pochowane są szczątki ponad 1.500 radzieckich żołnierzy ze 105 korpusu 65 Armii I frontu Białoruskiego, w 58 zbiorowych mogiłach. Tylko 144 żołnierzy znanych jest z nazwisk.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony