reklama

Aktualności - Nurzec-Stacja
23 maja 2016 11:03

Młodzież na Świętej Górze

Przez trzy dni (13–15 maja) trwała XXXVII Paschalna Pielgrzymka Młodzieży na Św. Górę Grabarkę. Uczestnicy, to głównie uczniowie szkół średnich, w tym maturzyści. Najwięcej ich przyjechało z podlaskiego (Białystok, Hajnówka, Bielsk Podlaski, Siemiatycze) i mazowieckiego, inaczej z diecezji bielsko – warszawskiej i białostocko – gdańskiej. Była też młodzież z Estonii, Rosji, Słowacji.

13 maja, wieczorem, nabożeństwem oraz poświęceniem wody, pielgrzymkę oficjalnie rozpoczął metropolita Sawa. Hierarcha poświęcił też krzyż od tej grupy młodzieży, zostawiony na św. Górze.

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 300 osób, nie wszyscy od początku do końca. Niektórzy dzień lub dwa.

- Na bieżąco prowadziliśmy administrację, rejestrowaliśmy przybyłych i wykreślaliśmy odjeżdżających. Od pierwszego dnia pielgrzymki działała kuchnia, pole namiotowe, punkt informacyjny, każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów. Większość pielgrzymkowiczów, to członkowie bractw – powiedział Maciej Owsiejczuk, przewodniczący Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

- Nasza pielgrzymka, to nie tylko modlitwa, która jest co roku na pierwszym miejscu, ale to również cykl spotkań z duchownymi oraz w grupach. Staraliśmy się dobrać tematy tak, by były jak najbardziej na czasie, żeby nie kłóciły się z naszą religią, jak również żeby czegoś młodych ludzi nauczyły. To m.in. ikonografia oraz warsztaty pisania ikon, o prześladowaniach chrześcijan, o powojennych losach mieszkańców Podlasia - regionu, gdzie występują duże skupiska prawosławnych. Z kolei byli działacze Bractwa podzielili się z uczestnikami pielgrzymki swoimi doświadczeniami z działalności w tej organizacji – powiedziała Anna Nimierowicz, koordynatorka tegorocznej pielgrzymki,

Paschalna pielgrzymka jest główną inicjatywą młodzieży prawosławnej w Polsce. Odbywa się nieprzerwanie od 37 lat. W latach 80-tych gromadziła ponad 3.000 uczestników i była największym spotkaniem młodzieży prawosławnej w Europie. Jednak metropolita Sawa, jak powiedział podczas otwarcia tegorocznego spotkania, widzi w pielgrzymce wiele elementów do zmian, by nie był to tylko modlitewny zlot, lecz wielkie spotkanie i cykl konferencji z poszerzonym programem.

Motto tegorocznej pielgrzymki - "Usilnie się staram, żeby mieć zawsze czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi".

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony