reklama

Aktualności - Perlejewo
05 sierpnia 2015 19:49

Bug odkrywa tajemnice

Niski poziom wody w Bugu odkrył w Grannem w gm. Perlejewo groblę - palisadę, trzy rzędy dobrze zachowanych pali, szczelnie obsypanych kamieniami. Jej długość to 65 - 70 m. Turyści znaleźli tu fragmenty ceramiki, które przekazali muzeum w Ciechanowcu. Zaraz pojawili się też poszukiwacze skarbów z wykrywaczami metalu.

- Jesteśmy najbliższą placówką muzealną, dlatego do nas trafiły znalezione tam fragmenty ceramiki - mówi Stanisław Kryński, kierownik działu etnograficznego Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. - Powiadomiliśmy służby archeologiczne. Na tym etapie nikt nie potrafi powiedzieć z całą pewnością, czemu palisada służyła. Należałoby porozmawiać z mieszkańcami. Wiedzę historyczną czerpie się też z przekazów miejscowej ludności.

Nie jest wykluczone, że grobla służyła młynom, które kiedyś tu były, albo że to pozostałość po brodzie, który istniał tu na przełomie XVIII i XIX stulecia i prawdopodobnie wcześniej.

Odkrycie powinno być wykorzystane przez gminę i powiat do tzw. promocji. To może być atrakcja turystyczna tego miejsca. Niestety, znając podejście włodarzy, nic z tego nie będzie.

Jacek S Wasilewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. jsw

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony