reklama

Aktualności - Perlejewo
10 grudnia 2015 23:02

Świetlica w byłej plebanii?

Gmina Perlejewo z „Tyglem Doliny Bugu” złożą się na remont byłej plebanii.

Gmina Perlejewo miałaby dołożyć 90 tys. zł do realizacji projektu związanego z powstaniem świetlicy środowiskowej w Perlejewie. Poprzez LGD "Tygiel Doliny Bugu", gmina zyskałaby ponad 600 tys. zł dotacji na ten cel. Taką propozycję wójt Krzysztof Radziszewski przedstawił radnym na ostatniej sesji, 27 listopada, chcąc, aby radni zaakceptowali ten pomysł.

Budynku o takim przeznaczeniu nie ma w Perlejewie.

Wójt Radziszewski: - Co do tej świetlicy, to ciężko spełnić wymagane warunki. Myśleliśmy o czymś takim w Kobyli, ale lepszym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie świetlicy w Perlejewie, w centrum gminy. Poczyniłem już starania w tym kierunku i rozmawiałem z proboszczem, ponieważ do tego celu nadaje się budynek starej plebanii w Perlejewie. Jest na to wstępna zgoda proboszcza. Mielibyśmy 85 procent dofinansowania na modernizację i przystosowanie budynku. Byłyby tam zatrudnione osoby, zajęcia dla dzieci i młodzieży, osób starszych, podjazd dla niepełnosprawnych. Wchodzimy w to czy nie? Dziś musimy podjąć decyzję. Jak nie zdecydujemy się, to inni chętnie wezmą te pieniądze i jeszcze ucieszą się z tego.

Radny Tadeusz Poniatowski: - Co z tego będzie miała gmina? Co wtedy będziemy robić w szkole?

Wójt Radziszewski: - To dla całej gminy, dla starszych i dzieci. Dziwię się takiej opinii. Chcemy te ponad 600 tys. zł czy nie?

Radny Poniatowski: - Może inaczej trzeba na to spojrzeć i zapytać - czy chcemy te 90 tys. zł dołożyć?

Z sali padło stwierdzenie, że sala gimnastyczna przy szkole też jest, ale nie można z niej korzystać.

Wójt Radziszewski: - Ta sprawa jest już uregulowana. Ktoś musi być odpowiedzialny za pobyt na sali gimnastycznej. Młodzież jest teraz zadowolona. Opracowaliśmy warunki korzystania z sali.

Radny Poniatowski: - Cały czas nie ma na nic pieniędzy, a teraz raptem są?

Wójt Radziszewski: - Taka świetlica funkcjonuje w Drohiczynie. Ci, co nie wierzą, niech tam zajadą. Poza tym to możliwość zdobywania umiejętności, kursy, szkolenia. Dlaczego nie chcemy z tego skorzystać?

- A nasza gminna świetlica w Perlejewie? - padło z sali.

Wójt Radziszewski: - Tę świetlicę możemy robić po 2018 roku. Wchodzimy albo nie i nie ma tematu. Jak było ze światłowodem w ramach projektu internetowego? Tyle było nerwów. A dziś światłowód jest.

Radny Poniatowski: - Te 90 tysięcy to poważne pieniądze. W Grannem też budynek stoi. Raz w roku coś tam się dzieje. Nie wsadzajmy w to tyle pieniędzy. Szkoły są puste, remizy. Dajcie spokój. A utrzymać to? A drogi? Są u nas ludzie, którzy nie mają jak do domów dojechać.

Przewodniczący rady Moczulski: - Głosujemy.

I zagłosowali. Za przystąpieniem do projektu było 7 radnych, 6 wstrzymało się od głosu.

Świetlica, jeśli nic nie zmieni się w zasadach konkursu i jeśli pozytywną opinię o przeznaczeniu plebanii wyda Kuria, będzie w przyszłym roku.

Cezary Klimaszewski, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. CK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony