reklama

Aktualności - Siemiatycze
07 czerwca 2017 12:32

Pięć lat Uniwersytetu Trzeciego Wieku

26 maja w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyło się uroczyste spotkanie z okazji pięciolecia działalności siemiatyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Porozumienie z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku w sprawie utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siemiatyczach podpisano 30 stycznia 2012 r. Od 2015 r. nadzór naukowo-merytoryczny nad UTW przejęła Politechnika Białostocka.

UTW funkcjonuje przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Główne cele to upowszechnienie inicjatyw edukacyjnych, aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych, poszerzanie ich wiedzy i umiejętności oraz podtrzymywanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród seniorów. Raz w miesiącu odbywają się wykłady prowadzone przez kadrę naukowo-dydaktyczną PB. Dotyczą psychologii społecznej, zdrowia, bioetyki, przepisów prawa i ich stosowania w praktyce, filozofii, przyszłości języków na świecie oraz przyszłości języka polskiego, od 5 lat uczestniczy w nich ponad 60 słuchaczy.

Jako uzupełnienie wykładów SOK organizuje warsztaty komputerowe, rękodzieło ludowe, kulinarne, literackie, historyczne, krajoznawcze, zajęcia z języka angielskiego oraz obsługi komputera. Dodatkowo studenci uczestniczą w sesjach wyjazdowych m.in. do Białegostoku czy Brukseli.

- Wnuki mam daleko. Mąż nie żyje. Zamiast siedzieć i gnuśnieć w domu miło spędzam czas w gronie ludzi w podobnym wieku - mówi jedna ze słuchaczek. - Organizujemy się również poza wykładami czy ogólnymi spotkaniami. Pośpiewamy, pożartujemy. Starość nie musi być nudna.

Na jubileuszowym spotkaniu obecni byli przedstawiciele Politechniki, goście z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sokołowa Podlaskiego oraz Grodna na Białorusi.

Słuchacze siemiatyckiego UTW zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wystąpiły także zespoły "Seniorinki" i "Retro Stars" z Sokołowa Podlaskiego, "Jesień" oraz "Omorfos" z Siemiatycz. Był też pokaz iluzjonisty Tomasza Sadowskiego.

Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. AK

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

patronat

reklama

ślubna
scena

reklama

patronat

reklama

Do góry strony