reklama

Aktualności - Siemiatycze
21 października 2017 16:47

Hybryda nad zalewem coraz bliżej

Trwają prace przy tamie na siemiatyckim zalewie. To część elektrowni, która ma wykorzystać energię słoneczną i wodną. Część słoneczna już działa:

- Elektrownia słoneczna została zakończona formalnie od strony robót budowlanych, jak również procedur związanych z przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej - 1 września br. oficjalnie popłynęły pierwsze jednostki energii- mówi Bogusław Zduniewicz, prezes siemiatyckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. - Z pierwszego pełnego miesiąca rozliczeniowego widzimy, że w zakresie pierwszej części źródła hybrydowego, jakim jest elektrownia słoneczna, zostały osiągnięte planowane wskaźniki - efekty, zakładane na etapie tworzenia dokumentacji projektowej. Czyli mamy niższy rachunek za energię całkowitą pobraną przez stację ujęcia wody (SUW) przy ul. Sportowej.

Przypomnijmy, że produkowana energia jest zużywana na pracę urządzeń SUW, na potrzeby własne PK w Siemiatyczach.

- Rozpoczęto bardzo specjalistyczne roboty budowlane -hydrotechniczne na tamie, na II zalewie. Prace mają na celu przygotowanie jazu do montażu turbiny wodnej - śruby Archimedesa. We wrześniu w ulicach Spacerowej i Sportowej, zgodnie z harmonogramem robót, wykonano kabel energetyczny, który ma za zadanie przesył wyprodukowanej energii z elektrowni wodnej do instalacji wewnętrznej UW przy Sportowej.

Zakończenie inwestycji planuje się na koniec marca przyszłego roku.

- Cieszę się, że wytwarzana energia będzie przede wszystkim produkowana na potrzeby własne, co oczywiście odbije się na niższych kosztach eksploatacji w zarządzanych przez nas obiektach. Realizację przez nasze przedsiębiorstwo inwestycji miejskich w zakresie odnawialnych źródeł energii uważam za pewnego rodzaju sukces. Z odwagą mogę powiedzieć, że w naszym mieście o "zielonych inwestycjach" nie tylko się mówi, propaguje, ale i je wykonuje -dodaje prezes Zduniewicz.

W ramach budowy ekologicznej elektrowni zaplanowane jest urządzenie miejsc parkingowych (w okolicach "Wodnika") dla zestawów campingowych, z automatami do bezpłatnego poboru wody i energii, umożliwiające całodobowy serwis, zarówno wypoczywającym nad zalewami, jak i podróżującym przez nasze miasto.

Wartość inwestycji - elektrowni hybrydowej (słonecznej i wodnej) wynosi 664.227,50 zł brutto. Wykonawcą przedsięwzięcia jest "B4" Sp. z o.o. z Warszawy.

Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. jsw

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony