reklama

Aktualności - Siemiatycze
28 października 2017 14:34

Umowa partnerska podpisana

Rok temu, 22 października 2016 roku, z inicjatywy Artura Orzechowskiego, ambasadora RP w Królestwie Belgii; Vincenta de Wolf, burmistrza gminy Etterbeek oraz Piotra Adamiuka, konsula RP w Brukseli odbyło się polsko-belgijskie spotkanie integracyjne, w którym uczestniczył m.in. burmistrz Siemiatycz, Piotr Siniakowicz. Rozmawiano wtedy o nawiązaniu współpracy partnerskiej pomiędzy Siemiatyczami i Etterbeek.

Od tego czasu zaczęły się realne działania: od marca br., co miesiąc, urzędnik z magistratu w Siemiatyczach jeździ do Brukseli, by w ten sposób wesprzeć w sprawach urzędowych mieszkańców Siemiatycz tam przebywających. 26 września br. radni miasta Siemiatycze podjęli oficjalną uchwałę na temat współpracy z brukselską gminą Etterbeek, w zakresie edukacji, kultury ze szczególnym uwzględnieniem tradycji lokalnych, sportu, turystyki i rekreacji, odnawialnych źródeł energii, partycypacji społecznej, polityki senioralnej, dobrych praktyk przy realizacji zadań przez administrację.

21 października w Brukseli burmistrzowie Vincent De Wolf i Piotr Siniakowicz, w obecności polskiego ambasadora, podpisali porozumienie w tej sprawie. W programie wydarzenia "Etterbeek świętuje Polskę", poza częścią oficjalną i podpisaniem umowy partnerskiej, znalazły się m.in. występy polskich zespołów muzycznych i tanecznych oraz degustacja tradycyjnych polskich specjałów.

- Świetnie się bawiliśmy - podsumowuje uczestnicząca w uroczystościach siemiatyczanka, Jagoda Agacka, która w 2013 roku wybrana została Polakiem roku w Belgii. - Poza tym była to bardzo dobrze zorganizowana impreza. Dzielnica Etterbeek to jedna z lepszych dzielnic Brukseli. Jest bardzo przychylna Polakom. Na uroczystościach spotkałam nie tylko siemiatyczan, ale sporo znanych rodaków. Byłam też mile zaskoczona tak liczną naszą delegacją. Przyjechali sami mili ludzie. Atmosfera jak "u siebie". Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, a Belgowie dołączyli do nas. Teraz czekamy na realne działania. Jak zapowiadano - na początek w trzech kategoriach: kultura, sport i seniorzy.

O realnej współpracy mówi też burmistrz Siniakowicz:

- Cieszę się, że siemiatyczanie i brukselczycy weszli w nową płaszczyznę współpracy. Tak długo na to czekaliśmy. Sobotnia uroczystość to dowód na to, że Siemiatycze są interesującym partnerem do rozmów na wielu płaszczyznach. Poza częścią oficjalną, w kuluarach prowadziłem rozmowy z osobami żywo zainteresowanymi biznesem w naszym mieście. Chciałbym, aby ciekawych pomysłów było jak najwięcej, jeżeli będą zakończone sukcesem - korzyści będą obustronne. W tak ważnym dniu myślę przede wszystkim o mieszkańcach Siemiatycz i Etterbeek. Partnerstwo to zaangażowanie, przyjaźń praca. Przed nami wspólne projekty. Byliśmy bardzo serdecznie przyjęci w Brukseli, także wierzę w to, że zapowiada się owocna i konkretna współpraca. My wszyscy możemy pisać jej scenariusz i uczestniczyć w jego realizacji. Wiem, że będzie to prawdziwa współpraca, nie tylko kurtuazyjne wizyty oficjeli czy umowa oprawiona w ramy i powieszona na ścianie. Co do samej uroczystości, warto dodać, że ambasador podkreślił, że Siemiatycze to pierwsze miasto na świecie, które dbając o swoich mieszkańców ma urzędnika w innym państwie. Wiemy, że te dyżury są potrzebne, że siemiatyczanie z nich korzystają, czują się bezpieczniejsi i traktowani z godnością.

Anna Kondraciuk, Kurier Podlaski - Głos Siemiatycz, fot. archiwum UM

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony