reklama

Aktualności - Siemiatycze
25 stycznia 2018 12:42

Sława niejedno ma imię - Światowe media o Siemiatyczach

Echa wizyty naczelnego rabina Polski, Michaela Josepha Schudricha w Siemiatyczch nie milkną. Wiadomości o odkopaniu ludzkich szczątków podczas prac budowlanych w pobliżu byłego cmentarza żydowskiego pojawiały się nie tylko w krajowych serwisach informacyjnych. O Siemiatyczach pisały też media zagraniczne.

Poniżej przedstawiamy zestawienie nagłówków, które pojawiały się w grudniu w prasie zagranicznej, stacjach telewizyjnych czy na portalach informacyjnych.

Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA) to międzynarodowa agencja prasowa oraz serwis informacyjny, z którego zasobów czerpie społeczność żydowska na całym świecie.

Polski urzędnik zwolniony po pracach budowlanych, które naruszają żydowskie groby”. W notatce prasowej z 25 grudnia ubiegłego roku, czytamy o zwolnieniu Andrzeja Nowakowskiego ze stanowiska konserwatora zabytków w Siemiatyczach, na wniosek generalnego konserwatora zabytków, Magdaleny Gawin. Zacytowano też słowa rabina Michaela Josepha Schudricha, który mówi o „najgorszej desakralizacji cmentarza żydowskiego” podczas jego 17-letniej pracy na stanowisku naczelnego rabina Polski.

Wspomniano również o tym, że kości znalezione na terenie budowy przekazano rabinicznej komisji ds. cmentarzy żydowskich oraz o toczącym się w siemiatyckiej prokuraturze rejonowej postępowaniu.

Associated Press (AP) to amerykańska agencja prasowa, której wiadomości tłumaczone są na pięć języków: hiszpański, niemiecki, francuski, niderlandzki i szwedzki.

Polska: Społeczność żydowska przerażona kopaniem na starym cmentarzu”. Oprócz wypowiedzi naczelniczki Wydziału Budownictwa, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa, Bogumiły Kazimierczak, o tym, że prace budowlane toczą się poza terenem cmentarza i nie ma powodów do zakazania budowy, w notatce AP znajdujemy wypowiedzi naczelnego rabina Polski oraz Gideona Taylora, członka zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

„Ważne jest, aby lokalne władze chroniły je [cmentarze], ponieważ nie ma miejscowego żydowskiego głosu, który chroniłby pamięć tych, którzy zginęli" – mówi AP, Gideon Taylor.

AP podaje, że zdaniem naczelnego rabina sporny teren był kiedyś również cmentarzem, ale po upadku komunizmu nie został on zwrócony społeczności żydowskiej, ponieważ należał do prywatnej firmy. Sam rabin ostrzegał władze miasta przed prowadzeniem jakichkolwiek prac budowlanych już kilka lat temu.

 

O sprawie szczątków żydowskich w Siemiatyczach (w oparciu o informacje AP) informowała również amerykańska stacja telewizyjna FOX 5 New York, której właścicielem jest komercyjna sieć telewizyjna Fox Television Stations. Na ich stronie internetowej czytamy: „Żydowski cmentarz wykopany pod budowę supermarketu w Polsce”.

Wiadomości dotarły do gazet brytyjskich, takich jak: The Telegraph: „Ludzkie szczątki pozostają odkryte jako cmentarz żydowski wykopany pod polski market” oraz The Independent: „Ludzkie szczątki odkryte jako wykopany żydowski cmentarz, aby zrobić miejsce na parking”.

O wykopaniu szczątków możemy też przeczytać na portalach związanych z tematyką żydowską, takich jak jewish-heritage-europe.eu (Żydowskie Dziedzictwo Europy). „Polska: szczątki ludzkie wykopane podczas budowy na terenie cmentarza żydowskiego”, czy hamodia.com, który jest cyfrowym wydaniem dziennika kierowanego do społeczności żydowskiej; co ważne, publikacje, które ukazują się w Hamodii, tworzone są z perspektywy Tory, kierowane do konserwatywnej części tej społeczności. Hamodia oprócz szczegółowego opisu historii, powtarzanej fragmentarycznie przez inne media, podaje i ten cytat rabina Schudricha po spotkaniu z władzami miejskimi i wyższego szczebla:
"Rząd jest bardzo zdenerwowany tym, co się stało i rozumie, że musimy znaleźć sposób na naprawienie tej strasznej tragedii. Ogólnie rzecz biorąc, byli bardzo pomocni w tego typu kwestiach i stawali się coraz bardziej świadomi."

O Siemiatyczach pisano też w najstarszym dzienniku wydawanym w Izraelu, Haaretz: „Cmentarz żydowski w Polsce wykopany, ciała wyrzucone, żeby zrobić miejsce na parking”.

Eleni Kryńska, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot JSW

/na zdjęciu: część terenu cmentarza, użytkowaną przez PZMot przebadano georadarem na zlecenie konserwatora zabytków/

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony