reklama

Aktualności - Siemiatycze
04 lutego 2018 19:34

Marszałek podzielił pieniądze z Unii

Dotacje na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, na renowację zabytków i infrastrukturę zostały podzielone. Nadbużańskie gminy z województwa podlaskiego i mazowieckiego podpisały umowy w Siemiatyczach.

- W piątkowy poranek, 26 stycznia, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury pojawili się przedstawiciele tych podmiotów, które wygrały konkurs na dofinansowanie inwestycji przeprowadzony przez LGD Tygiel Doliny Bugu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, czyli de facto Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii) oraz w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na renowację zabytków i poprawę infrastruktury.

Celem spotkania było podpisanie umów pomiędzy poszczególnymi wnioskodawcami a rozdzielającym finanse Zarządem Województwa Podlaskiego, reprezentowanym przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego oraz członka zarządu Stefana Krajewskiego.

O dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych starały się wszystkie gminy powiatu siemiatyckiego oraz miasto Siemiatycze. W sumie powstanie 676 instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Łączna ich wartość to 6,6 mln zł, zaś dofinansowanie z RPOWP wyniesie 4,6 mln zł. I tak w Siemiatyczach zostanie zamontowanych 120 instalacji (o łącznej wartości 1,2 mln zł, dofinansowanie 840 tys. zł); w gminie Siemiatycze powstanie 87 instalacji (za 966 tys. zł, z dofinansowaniem w wysokości prawie 600 tys. zł); w gminie Grodzisk 73 instalacje (wartość projektu 670 tys. zł, dofinansowanie 526 tys. zł); w gminie Perlejewo 23 instalacje (za 238 tys. zł, dofinansowanie 150 tys. zł); w gminie Drohiczyn powstanie 81 instalacji (za 772 tys. zł, z dofinansowaniem 534 tys. zł); w gminie Nurzec-Stacja zgłoszono 87 instalacji (za blisko 824 tys. zł, z dofinansowaniem w wysokości 591 tys. zł); w gminie Mielnik powstaną 82 instalacje (za 837 tys. zł, z dofinansowaniem 605 tys. zł); w gminie Milejczyce 36 instalacji (za 357 tys. zł, z dofinansowaniem 205 tys. zł); w gminie Dziadkowice powstanie 87 instalacji (za 734 tys. zł, z dofinansowaniem 538 tys. zł).

Podpisano również 12 umów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na łączną kwotę dofinansowania blisko 1,1 mln zł. Planowane w ich ramach inwestycje dotyczą budowy bądź poprawy już istniejącej infrastruktury lub renowacji zabytków.

Parafia rzymskokatolicka w Knychówku otrzymała blisko 100 tys. zł na konserwację zabytkowych 12-głosowych organów w kościele parafialnym. 240 tys. zł dofinansowania otrzymała parafia rzymskokatolicka w Kosowie Lackim – pieniądze będą przeznaczone na renowację witraży w kościele parafialnym. Ochotnicza Straż Pożarna w Czekanowie (gm. Jabłonna Lacka) otrzymała dofinansowanie w wysokości blisko 72 tys. zł na przebudowę świetlicy wiejskiej w miejscowości. 50 tys. zł otrzymała OSP Tokary (gm. Korczew) na wyposażenie świetlicy wiejskiej w swojej miejscowości. Blisko 60 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Jabłonna Lacka na budowę siłowni zewnętrznej.

Miasto i gmina Łosice otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 153 tys. zł na budowę placu zabaw i innej infrastruktury rekreacyjnej na terenie miasta.

Miasto Siemiatycze dofinasowanie w wysokości 81 tys. zł przeznaczy na zagospodarowanie północnego nabrzeża zalewu nr 2 (powstanie drewniana wiata rekreacyjna, droga dojazdowa, parking, chodniki i elementy małej architektury).

Nieco ponad 80 tys. zł otrzymała gmina Nurzec-Stacja na rozbudowę budynku gospodarczego wraz ze zmianą sposobu użytkowania świetlicy wiejskiej w Żerczycach. Podobną kwotę dofinansowania otrzymała gmina Milejczyce na przebudowę świetlicy wiejskiej w Sobiatynie. Gmina Mielnik za kwotę blisko 82 tys. zł wybuduje infrastrukturę rekreacyjną poprzez zagospodarowanie cieku wodnego Rubinek. Podobną kwotę otrzymała gmina Siemiatycze na przebudowę budynku schroniska wraz ze zmianą sposobu użytkowania poddasza nieużytkowanego na cele zamieszkania zbiorowego w Wólce Nadbużnej oraz budowę infrastruktury turystycznej (wiaty, pergole).

I znów unijne pieniądze płyną szerokim strumieniem. A przecież unia jest taka „be”.

Ewa Magdalena Iwaniak, Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz, fot. emi

Jedynka "Głosu Siemiatycz"

reklama

patronat

patronat

reklama

patronat

reklama

Do góry strony